• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
İşkur 430 bin kişiyi iş sahibi yaptı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

İşkur 430 bin kişiyi iş sahibi yaptı 

TÜRKİYE İŞ KURUMU ( İŞKUR), bu sene ocak-haziran döneminde takriben 430 bin kişiyi kamu ve özel sektörde iş sahibi yaptı.

İşsiz sayısının 3 milyon, işsizlik oranınının da yüzde 10,1 olduğu Türkiye'de, TÜRKİYE İŞ KURUMU hem işsizlikle hem de niteliksiz iş gücüyle mücadele ediyor.

Tertip ettiği mesleksel eğitim kursları, işbaşı ve teşebbüsçülük eğitim programlarının da katkısıyla 2015'de kayıtlı 2 milyon 128 bin kayıtlı işsizden yaklaşık 890 binini işe yerleştiren müessese, kurs ve eğitim programlarını ara vermeden sürdürüyor.

Bu sene ocak-haziran döneminde yaklaşık 430 bin kişinin kamu ve özel sektördeki çeşitli iş yerlerinde istihdamına aracılık eden TÜRKİYE İŞ KURUMU, bu rakamla sene nihayetinde 1 milyon kişiyi işe yerleştirme hedefine bir adım daha yaklaştı.

- İstihdamda aslan hissesi özel sektörün

Kurum tarafından işe yerleştirilenlerin yaklaşık 427 bini özel sektörde çalışmaya başlarken, yalnızca 3.000 kadarı kamudaki çeşitli kurum ve kuruluşlarda istihdam edildi.

Geçen yıl kayıtlı 2 milyon 128 bin kayıtlı işsizden yaklaşık 890 binini işe yerleştirerek yüzde 41,8'lik işe yerleştirme oranını yakalayan kurum, bu yıl 1 milyon kişinin istihdamına aracılık ederek, işe yerleştirilenlerin kayıtlı işsizlere oranını yüzde 50'ye yükseltmek istiyor.

- İstihdamda engelliler unutulmadı

İşsizlilerin yanı sıra, engelliler gibi iş gücü piyasasında dezavantajlı kesimlerin mesleki eğitimine ve rehabilitasyonuna yönelik ehemmiyetli projeler ve siyasetler da yürüten TÜRKİYE İŞ KURUMU, bu yılın ilk altı aylık döneminde yaklaşık 7 bin 500 engelliyi iş sahibi yaptı. 

Engellilerin kendi iş yerlerini kurmaları için 36 bin liraya kadar destek programını da yürüten müessese, geçen sene 419 engellinin bu destekten istifade etmesini sağladı.

07-07-2016

Facebook Yorumları