• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
İstanbulun en ucuz evleri hangi semtte
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

İstanbulun en ucuz evleri hangi semtte 

İstanbul'un Esenyurt, Sultanbeyli, Gaziosmanpaşa gibi kazalarında 70-80 bin liradan başlayan ücretlerle daire bulmak olası.

İstanbul'da uygun hane ücretlerine ait sualleri cevaplayan İstanbul emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası Başkanı Nizameddin Aşa, İstanbul'da merkezde veya merkezi noktalara yakın lokasyonlarda küçük bir ailenin oturacağı 70-80 metrekarelik sıfır dairelerin 400 bin, 90-100 metrekarelik dairelerin 500 bin lira civarında olduğunu mahallenine göre bu bedelin 1 milyon lira veya üzerine çıkabildiğini söyledi.

İstanbul'da uygun ev ücretlerinin bulunduğu kazalara değinen Aşa, Esenyurt, Gaziosmanpaşa gibi kazalarda çok fazla inşaat alanları bulunduğunu, buralarda çok çeşitli natiflerin olduğunu aktardı. Aşa, "Başka bir deyişle 70-80 bin liradan tutun da milyon dolara kadar daire bulmanız olası fakat 70-80 bin liraya bulacağınız hanelerin sayısı az. Ücretin bu kadar düşük olmasının sebeplerinden bazıları paylı tapusu olması, sahibinin acil paraya ihtiyacı olması. Son zamanların en uygun ev ücretleri günümüzde Arnavutköy'ün biraz kırsal ve merkeze uzak semtlerinde görülüyor. 150 bin TL civarlarında 3+1 daire bulmak mümkün. Merkez semtlerde ise 200-250 bin düzeylerinde bulunabilir" dedi.


 

"MERKEZ SEMTLER ÇOK UCUZ DEĞİL"

Sultanbeyli, Pendik ve Tuzla gibi kazalarda de uygun natifler bulmanın mümkün olduğunu yineleyen Aşa, buralarda da inşaat alanlarının fazla olduğunu ve ehemmiyetli sayılarda inşaat yapıldığını, ancak bu bölgelerin merkez semtlerinin çok da ucuz olmadığını söyledi. Aşa, Pendik merkezde 3+1 normal katta bir dairenin 300-400, Tuzla'da 250-350, uzak semtlerde 200-250 bin lira düzeylerinde olduğu bilgisini vererek, Sultanbeyli'de hala tapu problemlerinin devam ettiğini bildirdi. Aşa, " Yerlerin ya binası var tapusu yok veyahut tapusu var bina yok. Öyle garip bir vaziyet devam ediyor" diye konuştu. 

"UYGUN ÜCRET İÇİN DAİREYİ KELEPİR VEYA TEMELDEN ALIN"

Aşa, uygun ve ucuz ev almak için yurttaşların çoklukla kelepir denilen sıkışmış, acil satılması şart olan yerleri izlediğini belirterek, projelerin tanıtım ücretlerinden veya müteahhitlerden temelden daha inşaat başlamadan alınan konutların da uygun olduğunu vurguladı. Uygun ev almak isteyen yurttaşların ilk olarak çok dikkatli olmasını öneren Aşa, şöyle devam etti:

"Bir kez bir ev şayet piyasa şartlarının oldukça altında ise burada bir arıza olabileceğini düşünmeliyiz. Tapuyu incelemeli belediyeden bilgi almalılar. Genellikle ucuz evler paylı tapu oluyor ki hukuken bina yok yalnızca arsadan pay alıyorsunuz. Bu durum sonradan mahzurlar yaratabilir. Kat irtifaklı evlerde iskan meselesi olabilir. Temelden veya projeden maketten yapılacak satışlarda inşaatçı firmanın iyice araştırılması gerekir. Eğer bir emlakçı aracılığıyla alınıyorsa emlakçının yasal çalışan, maliyeye, odaya kayıtlı bir emlakçı olmasına en yüksek dikkat edilmeli, öyle her emlakçıyım diyen veya kapıcı, yönetici gibi başka meslekten olup da kendisinden komisyon isteyenlere hiçbir şekilde para ödememeli. Tapu veya kimlik bilgileri paylaşılmamalı. Odaya kayıtlı çalışan bir emlakçı onlara her şekilde yardımcı olacaktır."
 

"SEÇİLEN MAHALLENİN MEVKİSİNE GÖRE FİYATLAR DEĞİŞİYOR"

Remax Türkiye Pazarlama ve Operasyon Direktörü Gökhan Karahan ise, İstanbul'da kaliteli ve ücreti ucuz 100 metrekare 2+1 daireler için en uygun yerin Beylikdüzü olduğunu belirterek, seçilen mahallenin mevkisine göre ücretlerin arttığını söyledi. Beylikdüzü'nde 100 metrekare 2+1 bir hanede yaşamak isteyen bir ailenin vasati 150 bin liraya bir daire satın alabildiğini ifade eden Karahan, yurttaşların istemesi halinde bu mahallede aylık vasati 800 liraya oturabildiğini dile getirdi. Karahan, "Beylikdüzü yerine daha üst segment bir mahallede oturmak isteyen aileler ise sözgelimi İstanbul Anadolu yakasında Ataşehir'de hane sahibi olmak isterse vasati 250 bin lirayı gözden çıkartması gerekiyor. Şayet yeniden diliyor ise kiracı olarak da bu mahallede 1.600 liraya yaşayabiliyor" dedi. 

"EN UCUZ KONUT SULTANBEYLİ'DE"

Ucuz konut için Esenyurt, Gaziosmanpaşa, Sultanbeyli, Silivri gibi kazalara dikkati çeken Karahan, "Sultanbeyli İstanbul'da en uygun şartlara sahip olan mahalle. Burada 87 bin lirayla 100 metrekare 2+1 haneye sahip olabiliyorsunuz. Sultanbeyli'yi 100 bin lirayla Silivri takip ederken, Esenyurt'ta haneler vasati 120 bin lira civarında izliyor. Üçüncü köprünün de tesiriyle Arnavutköy 2013'e göre güzel bir artışla 2014'ü vasati 142 bin ile kapatıyor" dedi.

Karahan, Çatalca'da ücretlerin vasati 143 bin lira düzeylerinde izlediğini kaydederek, Gaziosmanpaşa'da vasati ücretlerin 185 bin lira düzeyinde olduğunu aktardı. Tuzla'ya dikkati çeken Karahan, "En ehemmiyetli primi yapan ve daha da gelişeceğini düşündüğümüz yerlerden biri de Tuzla. Erişim projelerinin bu bölgede çoğalmaya başlamasıyla beraber Tuzla artık eskisi gibi erişilmez bir konumda değil. Burada haneler takriben olarak 170 bin lira civarında" ifadelerini kullandı. İstanbul genelinde ortalama ev ücretlerine ilişkin bir rakam vermenin zor olduğunu belirten Karahan, seçilen semt ve erişim projelerinin konut ücretini belirleme ölçütlerinden bazıları olduğunu anlattı. Karahan, "Erişim ağı ne kadar genişse, okula, hastaneye ne kadar ivedi erişebiliyorsanız tüm bu etkenler o bölgenin değerini belirliyor" diye konuştu. 

"PROJELER KESİNLİKLE İZLEMELİ"

Karahan, uygun ve ucuz hane almak alarak yatırım yapmak isteyen yurttaşların erişim projelerini kesinlikle izlemesi gerektiğini belirterek, erişimle alakalı projenin uygulanacağı bölgeden düşük ücrete hane sahibi olunarak ilerde yüksek rakamlara konutun satılabileceğini söyledi. Oturmak için konut alacak yurttaşların kısa vakitte erişim açısından altyapısı bitirecek bölgeleri seçmesi gerektiğinin vurgulayan Karahan, "Sözgelişi metro çalışması o bölgede başladı ancak daha bitmediyse, kısa bir müddette bitirecek bilgisine sahipse yurttaşlarımız o bölgede gayrimenkul ücretlerinin metronun bitmesiyle daha fazla değer kazanacağını düşünerek oraya yatırım yapabilir" dedi.

"KONUT ÜCRETLERİ BEYLİKDÜZÜ'NDE UCUZ VE KALİTELİ"

Beylikdüzü Yakuplu'da uzun müddettir emlakçılık yapan Sedat Çavuşoğlu da hane ücretlerinin kazada normal bir seyirle arttığını belirterek, en hızlı artışın bölgeye metrobüs gelmesiyle yaşandığını söyledi. Bilhassa 2009'dan sonra bölgedeki konut ücretlerinde gözle görülür artış yaşandığını, İstanbul'da yaşanan nüfus artışı ve bu bölgelere yapılan yatırımların ve metrobüsün bunda büyük tesiri olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, konut ücretlerinin Beylikdüzü'nde vasati 170 bin liradan başladığını, daire metrekareleri arttıkça ücretlerin da yükseldiğini dile getirdi.

Çavuşoğlu, "Beylikdüzü'nde sahiden hem ucuz hem de kaliteli yapılar var. Tapusuz, iskansız bina bulmanız çok zor. Şu anda 100 metrekarelik 2+1 daireler 170 bin liradan başlıyor. Bu ücret metrobüse yaklaştıkça yükseliyor. Bilhassa merkezi noktalardaki daireler 250-300 bin lira arasında değişirken, site içerisinde bu rakamlar daha da artabiliyor" ifadelerini kullandı.

24-08-2015

Facebook Yorumları

replika saat
astropay
paykasa
astropay
astropay