• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
İşte Dünya bazında en değerli şirket
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
Haber Detayları

İşte Dünya bazında en değerli şirket 

Dünyanın en değerli şirketleri sıralamasında, Google'ı içinde barındıran çatı şirket Alphabet, birinciliği Apple'ın elinden aldı.

Alphabet'in payları, son çeyrek kârının beklentilerin üzerinde olduğunu izahının hemen peşinden, borsa kapanışından sonra yapılan işlemlerde yüzde 9 değer kazandı. Bugün borsaların açılmasıyla Alphabet'in piyasa değerinin 568 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. 

Apple'ın piyasa değeri ise 535 milyar dolar. Alphabet'in 2015'in son çeyreğindeki net geliri 4,9 milyar dolar (14,35 milyar TL) oldu.

TÜM BİST'TEN 3 KAT DAHA DEĞERLİ

Borsa İstanbul'da bugün bakımından 576 şirket işlem görüyor. Bir gün evvel kapanış itibariyle şirketlerin toplam piyasa değeri takriben 561 milyar lira olarak hesaplandı.

Daha doğru bir kaşılaştırma yapmak için bu şirketlerin değerini dolara çevirdiğimizde, BİST'teki 576 şirketin toplam değeri 190 milyar dolar (kur 2,95) oluyor.

Başka bir deyişle kabaca ifade edersek; bir Alphabet, Türkiye borsasında işlem gören tüm şirketlerden 3 kat daha değerli.

TÜRKİYE'NİN EN DEĞERLİSİ GARANTİ BANKASI

Bir gün evvel akşam kapanış ücretleri itibariyle, Türkiye'nin en değerli şirketi 31 milyar 80 milyon lira ile Garanti Bankası olurken, bu şirketi 30 milyar 253 milyon 263 bin 140 lira ile Koç Holding, 28 milyar 760 milyon lira ile Akbank izledi. 

DÜNYANIN EN DEĞERLİ ŞİRKETİ NE İŞ YAPAR?

Geçen Ağustos'ta Google'ın yine yapılanması sürecinde oluşturulan Alphabet, Google arama motorundan video paylaşım sitesi YouTube'a ve Android iletişim sistemine kadar şirketin tüm birimlerini bünyesinde barındırıyor. 

Google'ın daha tecrübi projeleri arasında bulunan 'akıllı hane' ve insansız hava aracı kolları da yeniden Alphabet şemsiyesi altında. Google'ın kurucusu Larry Page, tüm operasyonların idarenini kolaylaştırmak için bu yapılanmaya gittiklerini izah etmişti.

YILLARDIR APPLE BİRİNCİYDİ

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'de en değerli şirket unvanı yıllardır teknoloji şirketleri arasında el değiştiriyor. 

Apple, 2010 seneninde Microsoft'u geçerek dünyanın en değerli şirketi olmuştu. 

Microsoft ise bu unvanı IBM'den almıştı.

02-02-2016

Facebook Yorumları