• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
İstifa edenede işsizlik maaşı geliyor
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

İstifa edenede işsizlik maaşı geliyor 

İşsizlik aylığını almanın kolaylaştırılması ve rakamın yükseltilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. İşsizlik aylığı alabilmek için ‘işten atılma zorunluluğu’ da kaldırılıyor.

Asgari fiyatın yılbaşında 1.300 lira olması, 720 bin taşeron işçinin kadroya alınmasının hemen peşinden gözler işsizlik aylığına çevrildi. Star’dan Ercan Baysal’ın haberine göre, Türkiye İş Müessesesi’nun (TÜRKİYE İŞ KURUMU) son yapılan Genel Heyeti’nda işsizlik aylığına yönelik bir takım tertip etmelere gidilmesi kararı alındı. Bu kapsamda öncelikli olarak işsizlik aylığından faydalanma şartları kolaylaştırılacak. TÜRKİYE İŞ KURUMU’un uzun müddettir üzerinde durduğu çalışmaya göre işsizlik sigortasından yararlanabilmek için 120 gün olan prim ödeme zorunluluğunun 30 güne indirilmesi, kendi kusuru dışında işten çıkarılma koşulunun kaldırılması, 600 gün müddet ile işsizlik sigortası primi ödenmesi koşulunun ise 100 güne indirilmesi gibi tertip etmeler üzerinde duruluyor. İşsizlik ödeneği miktarı sigortalının son 4 ay içindeki sigorta primine asal kazançları dikkate alınarak hesaplanıyor. İşsizlik aylığı almanın kolaylaştırılmasının yanı sıra yılbaşından itibaren 658-1.316 lira olan işsizlik aylığı ödeneği miktarının da kademeli olarak artırılması yöntemi üzerinde duruluyor.

MESLEĞE DÖNÜŞMEMELİ

Konuyla alakalı değişik yöntemlerin çalışıldığını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kaynakları, hükümetin talebinin beklendiğini dile getiriyor. Sosyal güvenlik uzmanları işsizlik aylığının üst hududunun öncelikli olarak 1.500 liraya sonrasında ise 2 bin liraya kadar çıkarılabileceğini dile getiriyor. Mevcut sistemde özel sektörde ne kadar aylık alırsa alsın işsiz kalması halinde kişinin eline brüt asgari fiyatın yüzde 80’inden fazla para geçmiyor. Çalışmalarda işsizlik aylığının mesleğe dönüşmemesi üzerinde de duruluyor.

TÜRKİYE İŞ KURUMU’UN RAPORUNA GİRDİ

İşsizlik aylığının artırılması ve daha kolay alınabilmesine yönelik çalışma TÜRKİYE İŞ KURUMU’un raporuna da yansımış vaziyette. Kasım 2015’te yapılan 8. Genel Heyette sosyal taraf ve kamu temsilcilerden oluşan komisyonca belirlenen tekliflerden oluşan 2015 senesi faaliyet raporunda konuyla alakalı değerlendirmeler bulunuyor. Raporda konuyla alakalı olarak “İşsizlik ödeneğinden istifade etme şartları kolaylaştırılmalı, ödenek süresi ve miktarı, prim ödeme süreleri ve ödenen primlerle doğru orantılı olarak artırılmalıdır. İşsizlik sigortası prim oranı tüm kesimlerde oransal olarak düşürülmelidir. İşsizlik ödeneği alanların işe dönüş süreleri müessesesel desteklerle kısaltılmalıdır” tespitleri bulunuyor.

PRİME GÖRE İŞSİZLİK MAAŞI

Maliye Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı’nın da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile koordineli yürüttüğü çalışmaya göre yeni sistemde işsizlik maaşının kişi yerine yatan prime göre saptayacak. Özel sektörde yüksek maaşla çalışan birisinin daha fazla işsizlik maaşı alabilmesinin önünün açılabileceği dile getiriliyor. İşsizlik maaşı 10 aya varan sürelerle ödeniyor. İşsizlik sigortası hizmetlerinden faydalanabilmenin mevcut uygulamaya göre bazı şartları bulunuyor. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Yasanına göre, işsizlik sigortası dahilinde bir işyerinde çalışırken kişinin çalışma istek, beceri, sıhhat ve yeterliliğinde olmasına karşın, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybetmesi gerekiyor.

3 SENE PEŞ PEŞE ZARAR EDENE MALİYE’DEN İKAZ

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı zarar beyan eden mükelleflerin peşine düştü. GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI tarafından üç sene peş peşe zarar beyan eden işletmelere mektup gönderilmeye başlandı. Vergisini vaktinde ödemeyen mükellefler ile ilgili ihtiyaç duyulan işlemlerin yapılacağı dile getirilen GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI’in ikaz yazısında, “Müesseseler vergisi beyannameleri üzerinde yapılan riziko analizi çalışmaları neticesinde 2012, 2013 ve 2014 vergilendirme dönemlerinin tamamında zarar beyanında bulunduğunuz anlaşılmakta olup bu mektup, mevzubahis vaziyet hakkında bilgilendirilmeniz emeliyle tarafınıza gönderilmiştir. 2015 yılı kazançlarınıza ait vereceğiniz müesseseler vergisi beyannamesi ile bu beyannamede göstereceğiniz kazanç üzerinden ödeyeceğiniz vergiden dolayı şimdiden teşekkür eder bol kazanç ve başarılar dileriz” denildi.

SOSYAL GÜVENLİK DENETMENLERİNDEN ÖZLÜK HAKKI TALEBİ

Sosyal Güvenlik Müessesesi’nda (SOSYAL GÜVENLİK KURUMU) denetimlerin yüzde 75’ine yakınını gerçekleştiren Sosyal Güvenlik Denetmenleri özlük haklarında iyileşme bekliyor. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU tarafından yapılan izahlara göre kayıtdışı istihdamın Türkiye için yıllık fiyatı takriben 30 milyar TL. Bu rakam, Sosyal Güvenlik Müessesesi’nun 2015 yılı için öngördüğü bütçe açığının oldukça üzerinde. Kayıt dışılığın azalmasında Sosyal Güvenlik Denetmenleri ehemmiyetli görevler üstleniyor. Sosyal Güvenlik Müessesesi 2011 yılından bu yana KPSS (A) Kariyer koşulları ile mesleğe özel müsabaka ile 1.300 civarı Sosyal Güvenlik Tecrübe etmen Yardımcısı aldı. Yüzde 50 si yüksek lisans ve doktora mezunu/öğrenimi devam eden, yaş vasatisi 33 olan bu meslek üyelerinden takriben 700 kişisi özlük haklarının zayıflığından dolayı başka müesseselere geçti. Bu vaziyetin düzeltilmediği takdirde ne yazık ki kan kaybının devam edeceği belirtiliyor.

Kaynak : Sözcü

28-03-2016

Facebook Yorumları