• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
İstihdam için yeni eylem planı belirlenecek
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

İstihdam için yeni eylem planı belirlenecek 

Çalışma hayatının tüm hissedarlarının katkılarıyla 2014-2023 dönemi için hazırlanan ve 6 Mayıs 2014'te Yüksek Tasarılama Heyetince kabul edilen Milli İstihdam Taktiği'nin 2017-2019 senelerini kapsayan eylem tasarısı için çalışmalar başladı.

"Eğitim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi", "İş gücü piyasasında garanti ve esnekliğin sağlanması", "Özel siyaset gerektiren grupların istihdamının artırılması" ve "İstihdam-sosyal savunma ilişkisinin güçlendirilmesi" temel politika eksenleri üzerine yapılan taktiğin yeni dönem eylem tasarısı dahilinde, öncelikle 8-12 Ağustos arasında teknik komite toplantısı yapıldı.

Bu toplantıda, mevcut vaziyetteki siyasetlerle alakalı uygulamadaki meselelerin çözümlemesi, iş gücü piyasasının önceliklerinin belirlenmesi, istihdam alanlarında ihtiyaç duyulan teşvik ve desteklerin belirlemesi ve 3 senelik istihdam taktiğinde alakalı tüm aktörlerin sürece dahil olmasının amaçlandığı çalıştayların, 24 Eylül ve 22 Ekim'de yapılması kararlaştırıldı.

"Bilgi, görüş, tenkit ve teklifler önlemlere dönüştürülecek"

Çalıştaylar ile değişik eksen ve sektörlerdeki istihdam piyasasının genel görünümü değerlendirilerek, mevcut vaziyette uygulanan istihdam politikalarının istihdam piyasasındaki etkinliği çözümleyecek.

Alakalı müesseseler ile işçi ve patron konfederasyonları başta olmak üzere çalışma hayatının tüm hissedarlardan ele geçirilen görüşlerle istihdam taktiklerinin uygulanabilirliği ve sürdürülebilirliği ile ilgili görüşler ortaya konulacak.

24 Eylül'deki ilk çalıştayın hemen peşinden derlenen bulgular özet olarak sunulacak ve tüm katılımcıların katkısıyla ortak metin oluşturulacak. 22 Ekim'deki ikinci çalıştay ile ön toplantı ve birinci çalıştay neticeninde ele geçirilen bilgi, görüş, tenkit ve teklifler önlemlere dönüştürülecek. Alanında uzman ve akademisyenlerin katılımının sağlanacağı bu çalıştayda, son raporu oluşturmak için her bir eksen ve sektöre konusunda öne çıkan görüşler ele geçirilecek.

Hedef işsizliği yüzde 5'e indirmek

2014-2023 dönemi için belirlenen Milli İstihdam Taktiği'nde işsizlik oranının 2023 senesi itibarıyla yüzde 5 düzeyine indirilmesi, istihdam oranının 2023 itibarıyla yüzde 55'e yükseltilmesi ve tarım dışı sektörde kayıt dışı istihdam oranının da 2023 seneninde yüzde 15'in altına düşürülmesi amaçlanıyor.

15-09-2016

Facebook Yorumları