• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Karşılıksız Çek olaylarında büyük artış
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Karşılıksız Çek olaylarında büyük artış 

Bu sene ocak ve şubat aylarını kapsayan dönemde, parasal meblağı 4,4 milyar lirayı bulan 127 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. İlk iki aydaki çek adedi geçen sene aynı dönemine göre yüzde 32 oranında artış gösterdi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi şubat ayına ait çek bilgileri raporunu yaptığı yazılı izahla yayınladı. Verilere göre, 2016 seneyin ilk iki ayında, bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı 3,5 milyon adede erişirken, bu çeklerin parasal meblağı 111 milyar lira oldu. Aynı dönemde ibraz edilen çek meblağı bir evvelki sene aynı dönemine göre yüzde 19, çek adedi ise yüzde 15 arttı. Sene ilk iki ayında karşılıksız çek adedi bir önceki sene aynı dönemine göre yüzde 32 oranında arttı. Meblağ olarak şubat ayında bir önceki sene aynı ayına göre yüzde 17, ilk iki ayın toplamında ise yüzde 9 oranında azalma görüldü. 

127 bin adet karşılıksız çek

İzahta yer alan bilgilere göre, ocak ve şubat aylarını kapsayan dönemde, parasal meblağı 4,4 milyar lirayı bulan 127 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan 428 milyon lira meblağındaki 15 bin adet çek daha sonra ödendi. Bu dönemde, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet bazında bir önceki sene aynı dönemine göre 0,5 puanlık artışla yüzde 3,6 ve meblağ bazında 1,2 puanlık azalışla yüzde 4 olarak meydana geldi. 

İstanbul yeniden ilk sırada

Şubat ayında, adet bazında en fazla karşılıksız işlemi yapılan 5 şehir sırasıyla İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Antalya oldu. Meblağ olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu şehirlerde ise İstanbul yeniden ilk sırada bulunurken, bu şehiri sırasıyla Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir izledi. Meblağ olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu şehir ise yüzde 10,8 oranla Kırşehir oldu. Kırşehir'i sırasıyla, yüzde 10,7 ile Şırnak, yüzde 10,4 ile Mardin, yüzde 9,2 ile Şanlıurfa ve yüzde 8,9 oranla Bingöl izledi. 

Meblağ olarak en düşük karşılıksız çek oranına sahip şehirler ise Kastamonu, Çankırı ve Bayburt olarak sıralandı.

15-03-2016

Facebook Yorumları