• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Kasko ve sigorta ücretlerine yüzde 30 zam
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Kasko ve sigorta ücretlerine yüzde 30 zam

Döviz kurlarındaki artış sigortayı da negatif etkiliyor. Nisan ayından bu yana yüzde 32 artan dolar kuru sigortayı bilhassa yedek parça ücretleri aracılığıyla etkiliyor. Hasar alan otomobillerin hasar fiyatları artınca bu sigortacıların fiyatlarına yansıyor. Kurdaki artış ile bilhassa de kasko sigortasında ehemmiyetli ücret tırmanışları olması bekleniyor.

Daha şimdiden yüzde 5 civarında bir yükseliş ile karşı karşıya kalan araç sahiplerini önümüzdeki günlerde yüzde 15 ile 30 arasında bir ek fatura bekliyor. Sigorta ücretlerinin her sene enflasyon oranı olan yüzde 10’lar civarında arttığını anımsadan Unico Sigorta Genel Müdürü Cenk Tabakoğlu, “Şimdi dövizdeki yükselişle yüzde 30’a kadar prim artışı bekliyorum.

Ancak rekabetten dolayı ve trafik fiyatlarının artmış olması sebebiyle yurttaşlar her iki sigortayı yaptırmakta zorlanıyorlar ve şirketler de ücret geçişi yapamıyorlar. Bu yüzden artış sınırlanabilir. Ancak her şartta kasko sigortasına asgari yüzde 15 tesir yapabilir. Trafik sigortasında ise asıl dinamik bedeni hasar. Geçen yıl da fiyatlar arttığı için trafikte bir artış beklemiyorum. Ancak bu vaziyet trafikte fiyatların düşmesini yavaşlatır” diye konuştu.

2 MİLYAR LİRA ZARARI OLACAK

Vasati kasko sigortası fiyatı bin lirayı bulduğu için yüzde 30’luk artış vasatiyi bin liradan 1.300 liraya çıkaracak gibi. Eureko Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Süha Çele de şirketlerin primlere şimdiden yüzde 5 civarında zam yaptığını, kurdaki artışın kalıcı olması durumunda fiyat artışının fiyatlara yansıyacağını belirtti. Kur artışının sigorta sektörüne zararı şayet yüzde 30’luk artış kalıcı olursa takriben 2 milyar lira civarında olacak.

Türkiye Sigorta Birliği rakamlarından yola çıkılarak yapılan hesaba göre sigortacılar 2016’da mecburi trafik sigortasında takriben 2.6 milyar liralık parasal tazminat ödedi. Kur artışı bu meblağı 794 milyon lira etkileyecek. Kaskoda ise 4.1 milyar liralık bir parasal hasar ödemesi mevzubahis. Kârdaki artışın yansıması ile bu rakam da 5.2 milyara tırmanacak. Başka bir deyişle sigorta şirketlerinin cebinden 1.2 milyar lira daha fazla para çıkacak. Toplamda 2 milyar liralık artışın büyük bölümü de primlere başka bir deyişle yurttaşa yansıyacak.

16-01-2017

Facebook Yorumları