• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Koç Holding ilk çeyreği kar ile kapattı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Haber Kategorileri
Haber Detayları

Koç Holding ilk çeyreği kar ile kapattıKoç Holding bu sene ilk çeyreğinde 22,3 milyar lira konsolide ciro, 1,1 milyar lira konsolide ana ortaklık hissesi net dönem karı ele geçirdi. 

Koç Holding sene ilk çeyrek finansal neticelerine ait yazılı izahta bulundu. Koç Holding, 2017 seneyin ilk çeyreğinde konsolide bazda toplam 22,3 milyar lira gelir elde ederken, 1,1 milyar TL konsolide ana ortaklık hissesi net dönem karı gerçekleştirdi.

İzahta görüşlerine yer verilen Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu, Türkiye'ye olan inançla uzun yıllardır kararlılıkla sürdürdükleri yatırımlarının finansal neticelere pozitif katkı sağlamaya devam ettiğini belirtti.

Çakıroğlu, yatırım ve ihracat odaklı taktikleri ile büyümede sürdürülebilirliğe odaklandıklarını dile getirdi.
Ülke ekonomisinde büyümenin yapı taşlarından biri olmaya gururla devam ederken, sene ilk çeyreğinde 1,1 milyar TL kombine yatırım yaptıklarını ifade eden Çakıroğlu, "Son 5 senede yatırımlarımız kombine bazda 30 milyar TL'nin üzerinde meydana geldi. Ülkemizde ve global pazarlarda tüm yatırım fırsatlarını aktif olarak değerlendiriyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Çakıroğlu, sene ilk çeyreğinde kombine ihracatlarını bir evvelki sene aynı dönemine mukayese et yüzde 29 artırdıklarını bildirdi.

Otomotiv sektöründe ihracat performansının öne çıktığını, Ford Otosan ve Tofaş'ın toplam ihracat adetlerini yıllık bazda sırasıyla yüzde 6 ve yüzde 35 düzeyinde artırdığını belirten Çakıroğlu, şunları kaydetti:
"Diğer yandan, dayanıklı tüketim sektöründe Arçelik, sene ilk çeyreğini kuvvetli performansla kapattı. Ülkemizde beyaz eşya pazarı ilk çeyrekte 6 ana ürün bazında yıllık yüzde 36 büyürken, Arçelik'in yeniden aynı ürün gruplarındaki satış adedinde ise yüzde 43 artış oldu. Arçelik'in Türkiye cirosundaki artış ise yüzde 35 olarak meydana geldi. Beko Avrupa'nın en çok satan ikinci markası konumunu sürdürdü.
Enerji sektöründe ise Tüpraş ve Aygaz başarılı performans sergiledi. Rafineri marjlarındaki artış ve Fuel Oil Dönüşüm Tesisi'nin tesiriyle tam kapasite çalışan Tüpraş, ara ürün dahil 7,5 milyon ton şarj ile satışlarını yüzde 5 arttırdı. Sene ilk iki ayında Türkiye'de LPG pazarının evvelki seneye göre yüzde 5 daralmasına karşın, pazardaki öncü konumu güçlendiren Aygaz'ın yurt içi LPG satış tonajı sene ilk üç ayında yüzde 2 gerilerken, toplam satış tonajı ihracatın tesiriyle yüzde 12 artış gösterdi."

"Yapı Kredi 17 çeyrektir pazar hissenini büyütüyor"
Levent Çakıroğlu, Yapı Kredi'nin dijital bankacılık alanında yaptığı yatırımlarla 17 çeyrektir pazar hissenini ara vermeden büyüttüğünü vurguladı.

Yapı Kredi'nin hayata geçirdiği yenilikler sayesinde kullanıcıların akıllı telefonlar üzerinden, şifre kullanmaksızın daha hızlı, daha kolay ve daha güvenli giriş yapılabildiğini ifade eden Çakıroğlu, göz tarama teknolojisi (Göz- ID) ve ATM'ye dokunmadan hatıranda para çekme uygulamalarının kullanıcıların mobil bankacılık işlemlerini kolaylaştıran örnekler olduğunu bildirdi.

Geçen sene Koç Topluluğu genelinde başlatılan "Dijital Dönüşüm"ün stratejik önceliklerinden biri olmaya devam ettiğini kaydeden Çakıroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"En ehemmiyetli anaparamız olan çalışanlarımızla beraber, Koç Topluluğu'nda dijital çağa uygun bir kültürel dönüşümü gerçekleştirmek üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. Topluluğumuzu küresel vizyonla yönettiğimizi her fırsatta vurguluyorum. İşlerimizin tamamında küresel düzeyde rekabetçi üstünlük oluşturmayı önem veriyoruz. Data analitiği, yapay zeka, endüstri 4.0, nesnelerin interneti gibi teknolojileri en etkin şekilde kullanmak ile ilgili çalışıyor, Topluluğumuzun sahip olduğu varlıklardan ilave değer yaratmayı, hızla değişen rekabet ortamında şirketlerimizi daha da güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Dijital Dönüşüm programı ile daha esnek, daha randımanlı, daha hızlı olurken, küresel rekabetçiliğimizi artıracağımıza böylelikle de ülkemize daha fazla değer yaratacağımıza içtenlikle inanıyorum."

 

10-05-2017

Facebook Yorumları