• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Konut fiyatlarındaki artışın sebebi meğer kalite artışıymış
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Konut fiyatlarındaki artışın sebebi meğer kalite artışıymış 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası çalışmasına göre, Türkiye genelinde konut ücretlerinde olan nominal artışın takriben dörtte biri, reel artışların ise takriben yarısı kalite artışlarından kaynaklanıyor.

"Türkiye Konut Ücret Endeksi’nin Kalite Değişimi Tesirinden Arındırılması: Hedonik Konut Ücret Endeksi" başlıklı ekonomi notu bankanın web sitesinde yayımlandı.

2010–2014 seneleri arasında Türkiye’de konut ücretlerinin yüzde 50’nin üzerinde nominal artış gösterdiği ve kimi bölgelerde ücretlerin iki katına çıktığı belirtilen çalışmaya göre bu artış konut piyasasındaki dinamiklerin dikkatle izlemesini ihtiyaç duyulan kılıyor.

Çalışmaya göre Türkiye'de konutların gözlemlenebilen özellikleri vakit içinde kontrol edilerek ücretlerdeki kalite artışı tesiri ölçülmeye ve bu tesirden arındırılmış bir ücret endeksi üretilmeye çalışılıyor.

'Konutların kalitesinde ehemmiyetli artış var'

Bulgular, zaman içinde konutların kalitesinde ehemmiyetli artışlar olduğunu ortaya koyuyor ve gözlenen fiyat artışlarının tamamının reel değerlenme olarak tanımlanmasının yanlış olabileceğini vurguluyor.

Çalışmada, şu değerlendirmelere yer verildi:

"Konutların hanehalkı malvarlığı içerisinde yüksek bir hisseye sahip olması ve toplam kredilerin ehemmiyetli bir oranının konut kredilerinden oluşması hasebiyle konut ücretlerinin seyri finansal istikrar açısından ehemmiyetli bir göstergedir. Konut piyasasında ortaya çıkan dalgalanmaların siyaset yapıcıların karar alma sürecinde ehemmiyetli rol oynaması, konut ücretlerinin emin bir istatistiki göstergeyle izlemesini gerektirmektedir. Ancak, mevcut konut ücret endeksleri kalitede alan gelen artışların tesirlerini de içerebilmekte ve konut ücretlerindeki artışların yanlış açıklanmasına kapı aralayabilmektedir. 

Bu çalışma, TCMB tarafından hesaplanan Konut Ücret Endeksinin (KFE) kalite tesirinden ayrıştırılması emeliyle hedonik regresyon tahlili kullanılarak Hedonik Konut Ücret Endeksini hesaplamaktadır. Neticelere göre, Türkiye genelinde konut ücretlerinde olan nominal artışın takriben dörtte birinin, reel artışların ise takriben yarısının kalite artışlarından kaynaklandığı söylenebilir."

01-02-2016

Facebook Yorumları