• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Konut kredisi alacaklar için yeni dönem
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Konut kredisi alacaklar için yeni dönem
 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 28 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanan ve yürürlük tarihi 6 ay sonra belirlenen “Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği”ne göre, konut finansmanı kuruluşları, finansmanın şartlarını içeren bilgi formunu sözleşmenin kurulmasından mantıklı bir müddet önce tüketiciye vermek zorunda olacak. Kredi talebinin reddedilmesi vaziyetinde, konut finansmanı kuruluşu tarafından tüketici fiyatsız olarak bilgilendirilecek.

İşte yeni dönemin temel başlıkları:

Tüketicinin yazılı veyahut elektronik ortamda açıktalebi olmaksızın kredi konusunda sigorta yaptırılamayacak. Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi halinde, istediği sigorta şirketinden sağladığı güvence, konut finansmanı kuruluşu tarafından kabul edilecek.

Erken ödeme tazminatı, tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen anapara meblağının kalan vadesi 36 ayı aşmayan kredilerde yüzde 1’ini, aşanlarda ise yüzde 2’sini geçemeyecek. Erken ödeme tazminat meblağı hiçbir şekilde tüketiciye yapılacak toplam indirim meblağını aşamayacak.

VADE ÖNCESİ ÖDEME OLABİLİR

Tüketici, borçlandığı meblağın tamamını veya bir taksitten az olmamak üzere rastgele bir meblağı vadesinden önce ödeyebilecek.

FİZ FARKLIĞI İÇİN RIZA KOŞULU

Ürem oranının sabit olması halinde, sözleşmenin kurulduğu tarihteki oran tarafların rızası dışında değiştirilemeyecek.

SENELİK FİYAT ORANI NET GÖSTERİLECEK

Konut finansmanı sözleşmelerinde, senelik fiyat oranının bulunması zorunluolacak.

Getiri oranının değişken olarak belirlendiği konut finansmanı sözleşmelerinde, konut finansmanı kuruluşu, kontrat öncesi bilgi formuna ek olarak olası rizikolar göz önünde bulundurularak ortaya çıkabilecek yeni bir senelik maliyet oranına ait bilgiyi vermek zorunda.

Tüketicinin direktifi olmaksızın konut finansmanı sözleşmesi ile ilişkili bir kredili mevduat hesabı sözleşmesi yapılamayacak.

29-11-2015

Facebook Yorumları