• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Konutta eski vergi düzeni isteği
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Konutta eski vergi düzeni isteği
 

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (Konutder) Başkanı Ömer Faruk Çelik, "Beklentimiz konutlarda KATMA DEĞER VERGİSİ oranının daha önceki vaziyete döndürülmesi veya en azından üst hududun yüzde 8 olması. Arsalarda TOKİ ve Emlak Konut GYO'nun tabi olduğu uygulamanın bizim için de geçerli olması ve KATMA DEĞER VERGİSİ oranının projelendirilen konutun KATMA DEĞER VERGİSİ’si ile aynı tutulması" diye konuştu. Çelik bu vaziyetin konut ücretlerine ve pazarın işleyişine direk yansıyacağını söyledi.

Konutder'in sektör değerlendirme toplantısında konuşan Çelik, "İnşaat ve gayrimenkul sektörü, imalat endüstrinin hemen peşinden Türkiye'nin en büyük ikinci sektörü haline gelmiş vaziyette. Ekonominin lokomotifi konumunda" dedi ve ilave etti:

"İnşaat sektörü ve gayrimenkul faaliyetlerinden ele geçirilen gayrisafi yurtiçi hasılada 2016'da yüzde 5 büyüme bekliyoruz. Sektörün toplam istihdamdaki hissesinin da yüzde 8'e çıkacağını düşünüyoruz."

Çelik, öngörülen büyümede hem kamunun altyapı projelerinin, hem de özel sektör tarafındaki projelerin tesirli olacağını söyledi.

Toplantıda verilen bilgiye göre, inşaat ve gayrimenkul faaliyetlerinden 2015 seneninde 269 milyar liralık gelir ele geçirdiği; sektörün GSYH'den aldığı hissenin yüzde 14.2 düzeyinde gerçekleştiği düşünülüyor. Sektörde takriben 2 milyon kişi istihdam ediliyor.

'Satışlar 2016'da da sürer'

Sektörün lokomotifi konumundaki konut satışlarındaki ivmenin 2016'da sürmesini beklediklerini söyleyen Çelik, "2015 seneninde 600,000 adet olan birinci el konut satışının yüzde 7 artışla 640,000'e erişmesini bekliyoruz... Birinci ve ikinci el toplam konut satışlarındaki artışın ise yüzde 5 düzeyinde gerçekleşeceğini düşünüyoruz" dedi.

Birinci ve ikinci el toplam konut satışları 2015 seneninde 1.29 milyon adet olarak gerçekleşmişti. Öngörülen yüzde 5 artış, 2016 için 1.35 milyon adet civarı konut satışı beklentisine işaret ediyor.

'Yabancıya satış iki kat artacak'

Yabancıya konut satışında ise saldırgan bir büyüme beklediklerini söyleyen Çelik, "Beklentimiz geçen sene 5 milyar dolar olan yabancılara yönelik konut satışları cirosunun iki katına çıkarak 10 milyar dolara erişmesi" dedi.

Çelik, bu artışı nasıl sağlayacakları konusunda sual üzerine ise, "Yabancıya konut satışımız daha emekleme döneminde. Hâlâ çok büyük bir potansiyel var. Mevcut pazarların yanı sıra İran, Azerbaycan ve Kazakistan gibi ülkelere konut satışımızda ciddi artış potansiyeli var" dedi ve ilave etti:

"Bilhassa İran'a satışta ciddi artış bekliyoruz. İran, yabancıya konut satışında bu yıl ilk beş ülke arasına girebilir görünüyor."

Yabancılara 2015 yılında 22,991 adet konut satılırken; konut satışında Irak 4,228 konutla ilk sırada bulundu. Irak'ı 2,704 konutla Suudi Arabistan, 2,130 konutla Kuveyt, 2,036 konutla Rusya ve 1,054 konutla İngiltere izledi. İran ise 744 adet satışla sekizinci sırada bulundu.

Çelik, petrol ücretlerindeki düşüşün Ortadoğu ülkelerinde likidite ve alım gücü mananında yaratacağı baskının sektöre olası tesiri ile alakalı soru üzerine ise şöyle konuştu:

"Petrol ücretlerindeki düşüşün tesiri bizim sektöre daha yansımadı. Bu ülkelerde hâlâ ciddi bir para var. Belki beş sene sonra bir yansıması olabilir fakat şu anda netlikle pazar kapandı diyemeyiz."

Çelik, önümüzdeki dönemde Çin'in de yabancıya konut satışı açısından ehemmiyetli hale gelmesini beklediklerini söyledi.

'KATMA DEĞER VERGİSİ oranı daha önceki haline döndürülmeli'

Sektörün daha fazla büyümesinin önünde bir takım engeller olduğuna dikkat çeken Çelik, yüksek endirekt vergi ve harç yükünün hem ücretleri artırdığını hem de pazarı baskıladığını söyledi.

Çelik, "Beklentimiz konutlarda KATMA DEĞER VERGİSİ oranının daha önceki vaziyete döndürülmesi veya en azından üst hududun yüzde 8 olması. Arsalarda TOKİ ve Emlak Konut GYO'nun tabi olduğu uygulamanın bizim için de geçerli olması ve KATMA DEĞER VERGİSİ oranının projelendirilen konutun KATMA DEĞER VERGİSİ’si ile aynı tutulması " diye konuştu ve ilave etti:

"Damga vergisi yasanında yer alan üst hududun bir gayrimenkul projesi için yapılan tüm sözleşmeler için ayrı ayrı değil, toplu olarak uygulanması. Ayrı olarak tapu harçlarının belediyelerce takdir edilen ve gerçeği yansıtmayan emlak vergisi değerlerinin yerine, lisanslı değerleme şirketleri tarafından belirleyen rayiç değerleri üzerinden alınması."

Bu tekliflerin uygulamaya konulması halinde, son konut ücretlerinin da ucuzlayacağını belirten Çelik, "Yalnızca vergi yükü yüzde 12 düzeyinde. Müesseseler vergisini ödemek zorundayız. Fakat onun dışında bu konuların hepsi tertip edirse, tüketicinin alım ücreti yüzde 8-10 ucuzlar" dedi.

'TOKİ arazi üretecek yapıya gelmeli'

Konut ücretlerinde bir balon bulunmadığını; ancak daha ucuz konut isteniyorsa arsa fiyatlarının düşmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, "Bir konutun satış ücretinin asgari yüzde 40-50'si arsa fiyatı. Bu ücreti yönetemeden ucuz konut üretemezsiniz" diye konuştu ve ilave etti:

"Metrekaresi 2,000-3,000 TL'ye konut üretmek istiyorsanız, arsa girdisinin maksimumum yüzde 20 düzeylerinde kalması gerekli. Bunun yolu da inşaat yapılabilir araziler üretip piyasaya sunmak. Bunun için de TOKİ'nin nevinin değişip arsa bürosu haline gelmesi gerekli. TOKİ dar gelirliye, orta gelirliye arazi üretecek yapıya gelmeli."

16-02-2016

Facebook Yorumları

replika saat
astropay
paykasa
astropay
astropay