• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Kredi kartı ve kredi çekimlerine yeni düzenleme yürürlüğe girdi
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Kredi kartı ve kredi çekimlerine yeni düzenleme yürürlüğe girdi 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURULU) kredi işlemleri ile banka ve kredi kartları ile ilgili farklık içeren yönetmelikleri yürürlüğe girdi.

BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURULU'nın "Banka Kartları ve Kredi̇ Kartları İle ilgili Yönetmeli̇kte Farklık Yapılmasına Ait Yönetmeli̇k" ile "Bankaların Kredi̇ İşlemleri̇ne Ait Yönetmeli̇kte Farklık Yapılmasına Dai̇r Yönetmeli̇k" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Taksitlendirme 12 aya çıkarıldı

Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir fiyat karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme müddeti hududu 9 aydan 12 aya çıkarıldı.

Bu müddet, kuyumla alakalı harcamalarda 4, elektronik eşya ve bilgisayar alımlarında 6, hava yolları, yolcu acenteleri, taşımacılık, konaklama, sıhhat ve sosyal hizmetler konusunda harcamalar, sağlık ürünü alımları, kulüp ve derneklere yapılan ödemeler ve vergi ödemelerinde 9 ay olarak uygulanacak.

Bu alışverişler taksitlendirilmeyecek

Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon, direk pazarlama ile alakalı harcamalar, ülke dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, içkili içecek, sıvı yakıt, kozmetik, büro malzemesi ile armağan kart, armağan çeki ve benzeri şekillerde rastgele somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanmayacak.

Kurumsal kredi kartları ile mal veya hizmet alımı sonrası belli bir fiyat karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi hududu da 9'dan 12 aya yükseltildi.

Kredi kartlarının mevcut borç bakiyeleri kart hamilleri tarafından istemesi vaziyetinde en fazla 72 ay ile hudutlu olmak üzere taksitlendirilebilecek. Her aya düşen taksit meblağı alakalı ayın asgari ödeme meblağına ilave edecek.

Kredi işlemlerine yönelik yönetmelik farklığı

BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURULU'nın "Bankaların Kredi İşlemlerine Ait Yönetmelik"inde yapılan farklığa göre, tüketicilere, konut edinmeleri emeliyle kullandırılacak krediler ile taşıt kredileri hariç konut güvenceli kredilerde, kredi meblağının güvence olarak alınan konutun değerine oranı yüzde 80'i aşamayacak.

Sınırlamaya konu krediler için güvence olarak alınan gayrimenkullerin değerlemesinin, Heyet veya Anapara Piyasası Heyeti tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerine yaptırılması ve sınırlamada bu değerlerin kullanılması zaruri olacak.

Mal veya hizmet alımı emeliyle tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı emelli krediler, eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı emeliyle kullandırılacak krediler ile bu kredilerin yine finansmanı emeliyle kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi 48 ayı geçemeyecek.

27-09-2016

Facebook Yorumları

replika saat
astropay
paykasa
astropay
astropay