• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Krizle savaşacak cephanemiz kalmadı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Krizle savaşacak cephanemiz kalmadı 

İngiltere’de yayınlanan Daily Telegraph gazetesine konuşan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) İstişare Komitesi Başkanı William White, “Şu anki vaziyet 2007′den daha kötü. Ekonomik durgunlukla savaşacak cephanemiz kalmadı” diye konuştu.

Önceden Beynelmilel Ödemeler Bankası (BIS) Ekonomisti olarak da görev yapmış olan White, yatırım bankası Lehman Brothers’ın batmasıyla doruk yapan global kriz döneminde gelişen ülkelerdeki hızlı büyümenin global ekonomiyi kurtardığını anımsadarak “Şimdi onlar da meselenin bir parçası haline geldiler” diye konuştu.

Son 8 sene içerisinde küresel borç yükünün hızla arttığına dikkat çeken White, “Bir sonraki ekonomik durgunluk döneminde bu borçların asla geri ödenmeyeceği anlaşılacak. Elinde bulundurduğu varlıkların bir değeri olduğunu düşünenler zor duruma düşebilir” dedi.

‘AVRUPA BANKALARI KRİZE GİRECEK’

Hızla artan borçlanma oranlarının ve hemen peşinden gelen krizlerin insanlık tarihinin bir parçası olduğunu da vurgulayan William White, “Şimdi cevaplamamız şart olan sual yaklaşan zorluklara nasıl karşı koyacağımız olmalı” vurgusunu yaptı.

Bir sonraki ekonomik durgunlukta bu borçların hiçbir vakit geri ödenmeyeceği anlaşılacak. Elinde bulundurduğu varlıkların bir değeri olduğunu düşünenler zor duruma düşebilir.”

Avrupa’daki bankaların son krizden bu yana çeşitli nedenlerle takriben 1 trilyon dolarlık borcu silmek zorunda kaldığını anımsadan White, bu bankaların gelişen ülkelerde yüklü pozisyonu olduğunu ve geri ödeme alınacağı kuşkulu borçları daimi olarak yenilediğini dile getiriyor.

White’a göre, Avrupa bankaları tarihte görülmemiş ölçüde bir yine anaparalandırma programına ihtiyaç duyabilir ve bu anaparalandırma programına devletlerin dışında mevduat sahipleri de katılmaya zorlanabilir.

‘GELİŞEN ÜLKELERDE BORÇ REKOR DÜZEYE ÇIKTI’

White, 2005 – 2008 seneleri arasında beynelmilel finans kuruluşlarında çalışan ve kriz ikazları yapan az sayıdaki yöneticiden birisi olarak kabul ediliyor.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin kriz sonrasında uyguladığı sıfır ürem ve parasal genişleme siyasetleri hasebiyle gelişen ülkelerde kredi balonları oluştuğunu söyleyen White, hızla artan dolar cinsi borçlanmanın ekonomik dengelerei bozduğunu müdafaa ediyor.

Türkiye’nin de içinde bulunduğu OECD azası gelişen ülkelerde toplam borçluluk oranının ulusal gelirin yüzde 185′ine erişerek rekor kırdığını anımsadan White, “Artık gelişen ülkeler de meselenin bir parçası” diye konuştu.

 

20-01-2016

Facebook Yorumları