• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Kur yüzünden tüketici ucuz ürüne yöneldi
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Kur yüzünden tüketici ucuz ürüne yöneldi 

 

Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Nihat Özdemir, “Geçmişte gıda sektörü büyürdü. Artık tüketici ucuz ürün alma peşinde” diye konuştu

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) idare heyeti, 8 Ekim’de gerçekleşecek ‘Ortak Gelişim Kurultayı’ öncesi bir araya geldi. GDP Başkanı Nihat Özdemir, geçmişte sıkıntılı dönemlerde dahi gıdanın büyümeyi sürdürdüğünü anımsattı. Özdemir, “Şu anda genel olarak örgütlü perakende ve gıda perakendesi yüzde 8 büyüyor fakat bu büyüme yeni açılan marketlerden geliyor” diye konuştu.

MARKET MARKALARINA ALAKA VAR

Şubat ayından bu yana tüketici güven endeksinin düştüğünü ve yurttaşta gelecek kaygısı oluştuğunu belirten Nihat Özdemir, “Gıda perakendesinde en yüksek büyüme indirim marketlerde. Tüketici bütçesini düşünerek aynı ürünün ucuzunu alma eğiliminde. Market markalarına olan alaka de arttı” dedi.

BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet Nane de tüketicideki ucuz ürüne yönelme eğilimini doğruladı. Beğendik İcra Heyeti Başkanı ve Real Genel Müdürü Hacı Beğendik ise, dolardaki yükselişin tüketiciyi negatif etkilediğini, yükselen dolar ile düşen tüketici güveni arasında her vakit bir ilişki olduğunu söyledi. Beğendik, devam eden belirsizliğin tüketimi dolaysız olarak etkilediğine dikkat çekti.
GPD Başkanı Nihat Özdemir, tüm Türkiye’den 750 perakendeci ve tedarikçiyi İstanbul’da bir araya getireceklerini belirterek, “Burada milli ve beynelmilel oyuncular tecrübelerini paylaşacak. Yalnızca Anadolu’dan 150 tedarikçi bulunacak. ‘Tanışma maratonu’ ismini verdiğimiz 45 dakikalık etkinlikte tedarikçiler 1.5 dakikalık müddette kendilerini anlatıp tanışacaklar” diye konuştu.
GPD azaları, 40 milyar dolarlık perakende satış hacmine sahip ve 245 bin kişiyi istihdam ediyor.

Meyve, sebze neden artıyor?

Nihat Özdemir, sıklıkla gündeme gelen yüksek meyve-sebze ücretleriyle ilgili marketlere haksızlık yapıldığını söyledi. Özdemir, “Meyve-sebze ücretlerini abuhava olayları, ihracat-dışalım, fire ve programsız ekim artırıyor. Konu tamamiyle arz-talep sorunudur. Halde ücret her gün değişiyor. Marketler meyve-sebzeden para kazanmaz. Müşteri çekmek ve rekabet için satarız” dedi. Metro Grup Türkiye Temsilcisi Kaan Ünver de Türkiye’de meyve-sebzede firenin yüzde 40’ları bulduğunu aktardı.

Kaynak : Sözcü Gazetesi

19-09-2015

Facebook Yorumları