• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Kurban bayramı 7,5 milyar TL piyasalara doping yapacak
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
Haber Detayları

Kurban bayramı 7,5 milyar TL piyasalara doping yapacak
Bayram yaklaştıkça kurbanlık telaşı da büyüyor. Yetiştiriciler için, telaş 6 ay öncesinden başladı. Yetiştiriciler, merada veya hazır yemle besledikleri kurbanlıkları satarak hem yaptıkları gideri çıkarmayı hem de para kazanmayı bekliyor. Bu yüzden kurbanlık ücreti yetiştiriciler için büyük ehemmiyete sahip. 

Kurbanlık almak veya vekaleten kurban kestirerek bağışta bulunmak isteyen yurttaşlar için de kurbanlık ücreti çok ehemmiyetli. Zira, ne kadar para vereceklerini bilmek istiyorlar. Bütçelerini buna göre ayarlayacaklar. Bugünlerde izah eden çok değişik fiyatlar sebebiyle alıcı da, satıcı da kararsız. Hem de şaşkın. 

Devletin görevi, hem yetiştiriciyi hem de kurban alıp kestirecek veya bağışta bulunacak iyiliksever yurttaşları savunmak. 

Bu çerçeveden bakınca, kurbanlıklarla alakalı çok büyük bir ekonomiden de söz etmek olası. Türkiye’de son 3 senelik vasatiye göre Kurban Bayramı’nda takriben 900 bin büyükbaş, 2.5 milyonun üzerinde küçükbaş hayvan kurbanlık olarak kesiliyor. Bu hayvanların beslenmesi için verilen yemin fiyatı yaklaşık 2.5 milyar lira olduğu düşünülüyor. 

Kurbanlık hayvanların ekonomik değeri ise yaklaşık olarak 7.5 milyar liranın üzerinde olduğu hesaplanıyor. 

Hayvancılık siyasetindeki yanlış uygulamalar nedeniyle geçmiş senelerde yeterli hayvan olmadığı gerekçesi ile kurbanlıkların bir bölümü ithalatla karşılandı. Yapılan dışalım yerli üreticiyi büyük zarara uğrattı. Bu sene bayram öncesi 100 bin baş besilik sığır ithalatı yapıldı. Ama bu hayvanlar kurbanlık emeliyle getirilmedi. Besilik olarak işletmelere dağıtılıyor. En az 7-8 ay beslendikten sonra kesilecek. Bayram öncesi yapılan bu dışalım psikolojik olarak kurbanlık ücretini düşürebilir. Ayrı olarak, bir takım art niyetliler bu hayvanları besiye almadan kurbanlık olarak pazara sürebilir. Buna da dikkat etmek gerekir. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in verdiği bilgiye göre, kurbanlık standartlarına uygun 1 milyon 200 bin büyükbaş ve 3 milyon 700 bin küçükbaş hayvan var. Dolayısıyla kurbanlık temininde bir sıkıntı yaşanmayacak. 

Ücret karmaşası var 

Yeterli sayıda kurbanlık hayvan var. Bir çok müessese ve kuruluş kurbanlık ücretini izah etti. Bazıları bağışları artırmak için medyada tanıtım ve reklam çalışması yapıyor. İzah eden fiyatlar arasında büyük farklılıklar var. Bu yüzden yurttaşın da kafası karışık. Nereden hangi ücrete kurbanlık alacağına karar veremiyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği, şehirlere ve canlı ağırlığa göre farklılık göstermekle beraber kurbanlık ücretlerinin büyükbaş hayvan için hayvan başına 2 bin 850 lira ile 15 bin 200 lira arasında olacağını izah etti. Ziraat Odaları Birliği, küçükbaş kurbanlık ücretlerini ise hayvan başına 450 lira ile 1700 lira arasında değişeceğini bildirdi. 

Diyanet İşleri Başkanlığı kurbanlık ücretini pay başına 690 lira olarak izah ederken, Kızılay “vekaletle kurban kesim kampanyası” dahilinde yurt içinde bir hisseyi 740 lira, yurtdışı için ise 475 lira olarak belirledi. Mehmetçik Vakfı’nın vekaleten kurban bedeli ise pay başına 790 lira. Ayrı olarak, döviz bazında ödeme yapmak isteyenler 265 dolar veya 237 euro bağışta bulunarak Mehmetçik Vakfı’na vekaleten kurban kestirebilecek. Daha bir çok müessese veya vakfın izah ettiği ücret var. 

Bir kaç seneden beri hipermarket zincirleri de kurbanlık satışı yapıyor. Marketlerin izah ettiği ücret, karkas ağırlığına göre kurbanlık koç ücreti 775 lira ile 900 lira arasında değişiyor. Büyükbaş hayvanın pay ücreti ise 780 ile 980 lira arasında. Bir pay, büyükbaş hayvanın 7’de biri olarak kabul edildiğinde takriben 5-7 bin liraya geliyor. 

Ücretlerdeki farklılık nereden kaynaklanıyor? 

Evvela satın alınacak kurbanlık hayvanın cinsine göre ücret değişiyor. Küçükbaş hayvan alındığında daha düşük, büyükbaş hayvan alımında daha yüksek para ödeniyor. Kaldı ki, hem Ziraat Odaları Birliği’nin hem de marketlerin izah ettiği kilogram ücreti dikkate alındığında küçükbaş kurbanlığın karkas ücreti kilogram başına vasati 11 ile 20 lira arasında değişirken, büyükbaş kurbanlığın kilogram ücreti 14 lira ile 22 lira arasında değişiyor. 

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kızılay ve Mehmetçik Vakfı gibi vekaleten kurban kesimi yapan ve pay bazında satış yapan müesseselerin izah ettiği ücret ise hayvanın tümünü değil yalnızca 1 payını başka bir deyişle bir bölümünü kapsıyor. Bu yüzden ücret 690-790 lira arasında değişiyor. Her bir pay çoğunlukla büyükbaş hayvanın 7’de birini kapsıyor. 

Marketlerdeki kurbanlık satışı da pay olarak yapılıyor. Ama bu marketlerde kurbanlık almak isteyene hayvanın cildi,iç uzuvları alındıktan sonra sadece karkas et satışı yapılıyor. Bu yüzden fiyat farkı oluşabiliyor. 

Özetle, Kurban Bayramı müddetince yaklaşık 900 bin büyükbaş ve 2.5 milyonu aşkın küçükbaş hayvan kesimi olacak. Kurbanlıklar için çok farklı fiyatlar izah etti. Ancak asıl fiyatı belirleyecek olan arz ve talep olacak. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bayramı takip eden günlerde bilhassa kırmızıet satışında düşüş olacaktır. Kurbanlık alacakların ücreti kadar hayvanın sıhhatli olduğuna ve baytar hekim tarafından kontrol edildiğine dikkat etmeleri büyük ehemmiyet taşıyor. Ayrı olarak, Trakya’nın Şap Hastalığı’ndan ari bölge olması hasebiyle Anadolu’dan Avrupa’ya hayvan geçişinin yasak olduğunu da anımsatmakta fayda var.

31-08-2016

Facebook Yorumları