• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Mecit Bahçıvan namu diyar Peynir Kralı vefat etti
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Mecit Bahçıvan namu diyar Peynir Kralı vefat etti 

Bahçıvan Gıda’nın kurucusu Macit Bahçıvan, yaşamını yitirdi.

Türkiye'de süt ve süt ürünleri endüstrisinin duayenlerinden Mecit Bahçıvan, Azeri bir ailenin çocuğu olarak 1931’de Erivan’da doğdu.

Macit Bahçıvan, Rusya’nın komünist düzeninden ve Azeri-Ermeni çatışmalarından kaçan ailesiyle önce İran’a geçti. Urmiye’de 2 sene yaşadıktan sonra 1938’de İran hududundan 4 eşekle Türkiye’ye gelen Mecit Bahçıvan ve ailesi Muş’ta iskan edildi. Çocuk yaşta ticaret yapmaya başlayan ve orta okuldan sonra ’Ticarette karar kılan’ Bahçıvan, 1950’li yıllarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu şehirleri arasında ticaretini büyüttü.

Yolların kapalı olduğu kış aylarında Muş’tan yaya olarak Bitlis’e defaatle yürüyerek giden ve her yıl 15-20 kişinin donarak can verdiği Nemrut eteklerindeki 1850 metre yükseltili Rahva’yı kendine yol yapan Mecit Bahçıvan, bu yolculuklardaki başarısı hasebiyle ’Rahva Kralı’ olarak ünlendi. Doğu ve Güneydoğu şehirlerinin köylerinden süt toplayıp peynir ticaretine başlayan ve bölgedeki süt ücretlerini belirleyecek kadar kuvvetli bir tüccar olan Mecit Bahçıvan, İstanbul’da ticaret yaparken de yeniden Doğu ve Güneydoğu’nun sütünü kullandı ve bölge ekonomisine katkı sağladı. Türkiye’deki kaşar peyniri ticaretinin yarısını yapar halene gelen ve bu yüzden de ’Peynir Kralı’ olarak ünlenen Bahçıvan İSTANBUL TİCARET ODASI ve İSO’daki çalışmalarıyla da Türk endüstricileri arasında ağırlık kazandı.

Hayatı kitap oldu

Mecit Bahçıvan, 76 yaşındayken hayatını yazdı.

Başçıvan'ın hayatını yazdığı kitap, "Rahva Krallığından Peynir Krallığına" ismini taşıyor.

02-09-2016

Facebook Yorumları