• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Merkez bankaları superman değil
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Merkez bankaları superman değil

Merkez bankaları superman değil

 

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Aa Editör Masası'nda gündeme ait değerlendirmelerde bulunuyor.

Şimşek, "Global kriz sonrası Merkez bankalarından beklentiler doruğu buldu. Merkez bankaları sanki Süpermenmiş gibi bir beklenti kurgulandı. Yok öyle bir şey. Para siyasetlerinin tek başına global ekonomiyi ayağa kaldırma olanağı yok. Bu beklentiler yanlış. Merkez bankaları tek başına meselesi çözemez, geçici birtakım deşarj olmalar, kolaylıklar sağlayabilir." izahını yaptı.

Mehmet Şimşek, "Bütün dünyada sığınmacı konusu, Suriye savaşı konuşuluyor. Suriye göç verince Türkiye haritası da ortaya çıkıyor. Bu riziko primimizi artırıyor, turizm sektörünü ciddi biçimde negatif etkiliyor" şeklinde konuştu.

'Dış kaynağa ihtiyaç var'

Reisicumhur Erdoğan'ın getiriyle alakalı izahını değerlendiren Başbakan Yardımcısı Şimşek şöyle konuştu:

"Sayın Cumhurbaşkanı, haklı üremler yüksek fakat niçin yüksek. Burada bizim oturup bakmamız gerekiyor. Türkiye, tasarruf oranı son derece düşük bir ülkedir. Başka bir deyişle Türkiye ayağını yorganına göre uzatmayan bir ülkedir. Tasarruf oranı en düşük ülkelerden biridir. Tasarruf düşük olunca ne yapıyorsunuz, dış kaynağa ihtiyacınız var.

Türkiye'deki bankacılık sistemindeki kredilerin mevduata oranı yüzde 120'ye çıkmış. Kredilerin Türk Lirası mevduatına oranı yüzde 140'ı aşmış. Sistem kaynak akışı olmadığı için büyüyemiyor, ürem o yüzden yüksek"

'Başkanlık sistemi daha uygundur'

Mehmet Şimşek, başkanlık sistemi ile ilgili yaptığı izahta ise, "Çok açık ve net olarak önümüzdeki 10 senelerde Türkiye'nin tekrar koalisyonlarla baş başa kalmaması, kalkınma yarışında geriye düşmemesi, Türkiye'nin bu manada meseleler yaşamaması için netlikle başkanlık sistemi daha uygundur" ifadelerini kullandı.

04-03-2016

Facebook Yorumları