• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Merkez Bankası faiz arttırımıyla ilgili kararını açıkladı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Merkez Bankası faiz arttırımıyla ilgili kararını açıkladı


Merkez Bankası bugün yaptığı Para Siyaseti Heyeti toplantısında alınan kararları izah etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) merakla beklenen bugünkü Para Siyaseti Heyeti (PPK) toplantısı yapıldı.

Merkez Bankası yüzde 7,50 düzeyinde olan siyaset getirininde (1 haftalık repo getirisi ) farklığa gitmedi. 

PPK kararının izah etmesinin hemen peşinden döviz ve borsada ehemmiyetli bir hareket gözlenmedi. Dolar 2,90 TL düzeylerindeki seyrine devam etti. Euro ise 3,30 TL düzeylerinden alıcı buluyor.

NEDEN EHEMMİYETLİ?

Merkez Bankası'nın getiri kararı günlük hayat açısından da kritik ehemmiyete sahip. Faiz oranlarında yapılacak değişiklil aynı istikamette hem kredi faizlerini hem de mevduat faizlerini etkiliyor.

Merkez Bankası'ndan PPK kararına ait yapılan izahta şu bilgilere yer verildi:

Para Siyaseti Heyeti (Heyet), Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan ürem oranları ile bir hafta vadeli repo ihale ürem oranının aşağıdaki gibi sabit tutulmasına karar vermiştir:

a) Gecelik ürem oranları: Aykırı fonlama oranı yüzde 10,75, Merkez Bankası borçlanma ürem oranı yüzde 7,25,

b)Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7,5,

c) Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12,25.

"KREDİ BÜYÜME HIZI UYGUN"

* Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati tedbirlerin tesiriyle senelik kredi büyüme hızları uygun düzeylerde izlemektedir.

* Dış ticaret hadlerindeki pozitif gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari balanstaki iyileşmeyi desteklemektedir.

"BÜYÜME İHRACAT LEHİNE DEĞİŞECEK"

* Sene ilk yarısında dış talep zayıf seyrini savunurken iç talep büyümeye ılımlı düzeyde katkı vermiştir. Önümüzdeki dönemde Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın da katkısıyla büyüme kompozisyonunun kademeli olarak net ihracat lehine değişmesi beklenmektedir.

* Heyet, izah eden yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini ehemmiyetli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

"DÖVİZ KURU HAREKETLERİ ENFLASYONDA İYİLEŞMEYİ GECİKTİRİYOR"

* Enerji ücretlerindeki gelişmeler enflasyonu olumlu istikamette etkilemeye devam etmektedir. Bununla beraber, döviz kuru hareketleri çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi geciktirmektedir. Bu çerçevede Heyet, yurtiçi ve global piyasalardaki belirsizliklerin enflasyon beklentileri üzerindeki tesirleri ile enerji ve gıda ücretlerindeki oynaklıkları dikkate alarak, ihtiyaç duyulan görülen müddet süresince likidite politikasındaki sıkı duruşun savunmasına karar vermiştir. Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır.

"SIKI DURUŞ SÜRECEK"

* Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. İzah edecek her türlü yeni verinin ve haberin Heyet’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine kapı aralayabileceği ehemmiyetle vurgulanmalıdır.

21-10-2015

Facebook Yorumları