• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Odeabank sermaye arttırımı için BDDK ya başvurdu
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Odeabank sermaye arttırımı için BDDK ya başvurdu


 

Darbe girişimi sonrası Türkiye’den para çıkışı olmadığını belirten Canikli, aksine yeni yatırım bilgisini verdi. Canikli, 3 gün içinde aceleyle karar veren not şirketi S&P’ye de sert çıktı.

Darbe girişiminin ekonomiye etkisini değerlendiren Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, yaşanan olayların sonrasında Türkiye’den para çıkışı olmadığını, tam tersi yeni yatırımlarla ilgili önemli gelişmeler olduğunu aktardı. Canikli, Lübnanlı Odeabank’ın, sermayesini 1 milyar lira artırmak için iki gün önce (cuma) BDDK’ya başvurduğunu ifade ederek, “Kabul ettik. Yakında getirecek” dedi.


1 milyar $’lık FETÖ

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ekonomik güç olarak hangi seviyelere ulaşmış olabileceğine de değerlendiren Canikli, “Şu anda Türkiye’de, kararnameyle devlete aktarılanları kast ediyorum, onların mülkiyetleri, varlıkları, alacakları... Kaba bir tahminle 1 milyar doların üzerinde. Binin üzerinde özel eğitim kurumu var, bunların hepsinin binaları var. Aynı şey üniversiteler için de geçerli. Biliyorsunuz bunların üniversitelerine de devletin kıymetli arazileri aktarıldı. Dolayısıyla bunların 1 milyar doların çok çok üzerinde olacağını tahmin ediyorum.”

S&P suçüstü yakalandı

Ekonomide kalıcı bir tahribat yaşanmayacağını ifade eden Canikli, başta S&P’nin not indirimi olmak üzere, kredi derecelendirme şirketlerinin Türkiye değerlendirmelerine dair de konuştu: “Birileri ısrarla darbecilerin amaçlarına makul hareket ediyor, onların yanısıra duran adımlar atıyorlar. Bunlardan birisi S&P. Olay sonrası 3 gün içinde bir ülkenin ekonomisinin analiz edilerek notunun düşürülüp düşürülmeyeceğine rasyonel karar verilemez. Kesinlikle kasıt var. Daha rakamlar ortaya çıkmamış, darbe teşebbüsünün etkisi ortadan kalkmamış, tahribatın kalıcı olup olmadığı belli değil. 3 gün içinde not indirmek demek, darbe teşebbüsüne destek vermek demektir. Bu yeni değil, ama burada bir kez daha gördük. Şu anda S&P suçüstü yakalandı.”

24-07-2016

Facebook Yorumları