• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Otomotiv sektörü bayram tatiline rağmen hız kesmedi
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Otomotiv sektörü bayram tatiline rağmen hız kesmedi
 

Türkiye ihracatının öncüsü otomotiv endüstrisinin yükseliş grafiği, dokuz günlük uzun bayram tatiline karşın eylül ayında da devam etti. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, sektör ihracatı eylül ayında geçen yılın aynı dönemine mukayese et yüzde 3,7 artarak 1 milyar 942 milyon dolar oldu. Eylülde 2 milyar dolar hududuna dayanan otomotiv endüstrisinin toplam ihracattan aldığı hisse, son aylardaki en yüksek oranlardan birisi olan yüzde 18,6'ya erişti. Otomotivin ocak-eylül dönemi ihracatı da yüzde 11,2 artışla 17 milyar 81 milyon dolara çıkarken, yılsonu hedefi olan 23 milyar dolara erişme yolunda ehemmiyetli bir evre daha kaydedildi. Eylül ayında değer bazında en fazla ihracat kaydeden sektör olarak öncülüğünü sürdüren otomotivde, bir takım ürün gruplarında Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelere yüzde 100'e varan oranlarda artış oldu. Yeniden Rusya Federasyonu'na ihracat yüzde 64, natif pazarlardan İran'a ise yüzde 43 artış gösterdi.

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'ye yüzde 100 artış oldu

OİB verilerine göre otomotiv yan endüstri ihracatı eylül ayında yüzde 3 artarak 733 milyon dolara yükselirken, binek otomobiller ihracatı da yüzde 12 artarak 711 milyon dolar olarak meydana geldi. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı ise yüzde 16 azalarak 344 milyon dolar olurken, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı yüzde 1 artarak 101 milyon dolar oldu.

Otomotiv yan endüstri ürün grubunda en fazla satış yapılan ülke olan Almanya'ya yönelik ihracat eylül ayında yüzde 6 artarken, ehemmiyetli pazarlardan Romanya'ya yüzde 10, İran'a yüzde 41, Polonya'ya yüzde 25 arttı. Binek otomobiller ürün grubunda en büyük iki pazar olan İtalya'ya ihracat yüzde 115, Fransa'ya yüzde 56 artarken, diğer ehemmiyetli pazarlardan Polonya'ya yüzde 55, Hollanda'ya yüzde 227 ihracat artışı kaydedildi.

Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ürün grubunda en büyük pazar olan İtalya'ya yüzde 8 ihracat düşüşü yaşanırken, ehemmiyetli pazarlardan Amerika Birleşik Devletleri'ne ise yüzde 100 gibi yüksek bir oranda artış kaydedildi. Bu ürün grubunda Birleşik Kraliyet'a yüzde 56, Fransa'ya yüzde 32 ve Belçika'ya ise yüzde 33 düşüş görüldü. Otobüs-Minibüs-Midibüs ürün grubunda ise en ehemmiyetli pazarlardan olan Fransa'ya yüzde 18, Almanya'ya yüzde 5 ihracat düşüşü görülürken, İtalya'ya yüzde 106 gibi yüksek oranlarda artış oldu.

Ülke bazında en büyük pazarlara artış yüzde 50'ye erişti

Otomotivin eylül ayındaki yükselişi, ülkeler bazında da kendini gösterdi. Endüstrinin en büyük pazarı olan Almanya'ya ihracat yüzde 7 artışla 312 milyon dolar olurken, ikinci büyük pazar İtalya'ya yüzde 49 artışla 262 milyon dolar, üçüncü büyük pazar Fransa'ya ise yüzde 19 artışla 219 milyon dolar ihracat yapıldı. İtalya'ya yönelik artışta binek otomobiller ihracatının yüzde 115, Fransa'ya yönelik artışta da binek otomobiller ihracatının yüzde 56 artması tesirli oldu.

Sektörün ehemmiyetli pazarlarından Romanya'ya yüzde 20, Polonya'ya yüzde 51, Hollanda'ya yüzde 38, Rusya'ya yüzde 64, İran'a yüzde 43 ihracat artışı kaydedilirken, Birleşik Kraliyet'a yüzde 30, Belçika'ya yüzde 22, Amerika Birleşik Devletleri'ne yüzde 43 düşüş görüldü. Birleşik Kraliyet'a ihracat azalmasında eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının yüzde 56 düşmesi tesirli olurken, Amerika Birleşik Devletleri'ne satışların azalmasında ise binek otomobiller ihracatının yüzde 100, yan sanayi ihracatının yüzde 19 düşmesi tesirli oldu.

Ülke grubunda en büyük pazar AB'ye ihracat yüzde 8 arttı

Türkiye otomotiv endüstrisinin ülke grubu pazarında yüzde 80'lik payı ile en büyük pazarı olan AB'ye ihracatı, eylül ayında yüzde 8 artışla 1 milyar 562 milyon dolar oldu. Eylülde natif pazarlar arasındaki Daha önceki Doğu Bloku Ülkeleri'ne yüzde 50 ihracat artışı yaşanırken, Orta Doğu Ülkeleri'ne yüzde 25, Amerika Ülkeleri'ne yüzde 27 düşüş oldu.

 

 

09-10-2016

Facebook Yorumları