• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Petkim 149 milyon lira gelir yaptı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Petkim 149 milyon lira gelir yaptı





Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, şirketin, bu sene ilk çeyrek net kârının geçen sene aynı dönemine göre, yüzde 235 artışla 149 milyon liraya yükseldiğini, cironun da 1 milyar 108 milyon lira olarak gerçekleştiğini belirtti. 

Korkut yaptığı izahta, 2016 seneyin Petkim açısından ehemmiyetli bir sene olduğunu, müessesenin değerine değer katacak 3 yatırımın neticelerini yıl sonu itibarıyla almaya başlayacaklarını dile getirdi. 

Petkim Konteyner Limanı, Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve Petkim Specialities'in müessesenin verimliliğini yukârı taşıyacağına işaret eden Korkut, 3 yıla yakın müddet inşaatı süren Petkim Konteyner Limanı'nı bitirdiklerini ve geçen yıl Aralık ayında işletmeci firmaya teslim ettiklerini bildirdi.

Takriben 400 milyon dolara mal olan bu yatırımla, Ege Bölgesi'ne en büyük konteyner limanını kazandırdıklarını, bunun bu arada Türkiye’nin üçüncü en büyük limanı olduğunu vurgulayan Korkut, şunları kaydetti:

"Limanda işletmeci firma personel, eğitim gibi prosedürleri bitirdikten sonra yakın bir vakitte gemi kabul etmeye de başlayacak. Liman yüksek standartlarda kurulan altyapısı, yeni nesil teknolojilerle hizmet verecek teknik ekipmanlarıyla rekabette iddialı bir konumda olacak. Limanın resmi açılışını ise sene ikinci yarısında Türkiye ve Azerbaycan cumhurbaşkanlarımızın katılımlarıyla yapmayı amaçlıyoruz."

RES'te montaj süreci 

Petkim'in toplam enerji imalat kapasitesini yüzde 20 artıracak Rüzgar Enerji Santralinde (RES) de montaj sürecinin başladığını ifade eden Korkut, 54 milyon avro yatırımla toplamda 51 MW heyeti güce sahip santralin sene nihayetinde devreye girmiş olacağını belirtti. Korkut, izahında şu değerlendirmelerde bulundu:

"RES ile natif enerji kaynaklarını değerlendirerek, çeşitliliği sağlamayı amaçlıyoruz. Sürdürülebilir enerji kaynaklarına bu kapsamda ağırlık veriyoruz. Fabrikalarımızda enerji verimliliğini sağlamaya yönelik bir hayli proje yürütüyoruz. Temel hammadde tedarikçisi olduğumuz sektörlerin hem gelişim süreci hem de katma değerli üretim yapılmasına katkı sağlamak için mühendislik plastikleri ve ileri teknoloji kimyevileri üretmek emeliyle, Petkim Specialities şirketini kurduk. Bu şirkette üretimimiz yılın son çeyreği içinde başlayacak. Piyasa bu şirketimizdeki gelişmeleri alakayla izliyor. Zira 24 bin ton kapasiteye sahip olacak bu şirketimiz Türkiye’de ağırlıklı olarak dışalım yoluyla kârşılanan ve ambalaj, otomotiv, savunma, medikal, bilgi teknolojileri gibi sektörlere hitap eden katma değeri yüksek ürünlerde uzmanlaşacak. Petkim bünyesinde 14 bin ton imalat kapasitesiyle faaliyet gösteren Plastik İşleme Fabrikamız da tüm varlıkları ile Petkim Specialities şirketine hizmet edecek. Bu şirketimiz özel ürünlere yönelik bir yapıyla pazar odaklı esnek bir modelle çalışacak. Sağlayacağımız değer Petkim’in toplam gelir ve kârlılık artışını çeşitlendirecek. Hedefimiz müşteriden gelecek taleplere en hızlı şekilde cevaplayabilecek analiz eder üretebilecek bir yapı oluşması. Şirket hammadde olarak kendi ürünlerimizi de kullanıp değeri yüksek özel ürünlere dönüştürecek. Ar-Ge ve ileri teknoloji isteyen ürünler ortaya çıkacak."

Sadettin Korkut, Petkim'in plastik sektöründeki ehemmiyetine vurgu yaparak şunları kaydetti:

"Petkim, her yıl kapasite maksimizasyonu, enerji verimliliği, fiyat düşürme gibi başlıklarda en az 100 milyon dolar civarında yatırımlar gerçekleştirmektedir. 2015 seneninde yapılan yatırım miktarı takriben 125 milyon dolar, 2016 senesi için tasarılanan toplam yatırım da yeniden 100 milyon doların üzerinde olacak. Petkim'in 2016 seneyin ilk üç ayındaki net kârı geçen sene aynı dönemine göre yüzde 235 artışla 149 milyon TL’ye yükselirken, ciro 1 milyar 108 milyon TL olarak meydana geldi. 2016 senesi ilk çeyrek finansal neticeleri dahilinde kapasite kullanım oranını yüzde 92,7 gibi bu sektör için ehemmiyetli bir değere eriştirdi. 2015 yılı toplam net kârı şirket tarihinin en iyi neticelerinden biri olarak 639 milyon TL oldu. 2015 yılında, 50’ye yakın ülkeye 485 milyon dolar ihracat gerçekleştiren Petkim, 'İlk 1000 İhracatçı Firma' sıralamasında 19'uncu sırada, Kimyasal Maddeler ve Mamülleri sektörü sıralamasında ise 3'üncü sırada bulundu."

22-06-2016

Facebook Yorumları