• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Rakka operasyonu başladı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
Haber Detayları

Rakka operasyonu başladı 

Suriye'nin Rakka şehrini DEAŞ'ten kurtarmak için aylardır hazırlığı yapılan Rakka operasyonu, "Fırat'ın Gazzabı" isimiyle başladığı duyuruldu.

DHA'nın haberine göre, operasyonun başladığını duyuran Demokratik Suriye Güçleri yerine yapılan izahta, operasyona, DSG'nin çatısı altında bulunan Kürt, Arap, Türkmen savaşçılar ile YPG ve YPJ'nin beynelmilel ortak yönetim güçlerinin aktif katılımı ile başladığı belirtildi.

Rakka operasyonu için Rakka'nın kuzeyinde bulunan Eyn İsa kasabasına bağlı bir bölgede medya toplantısı tertip eden Demokratik Suriye Güçleri (DSG) hesabına izahı Cihan Ehemed yaptı.

Irak ve Suriye'deki Kürt televizyon ve haber sitelerinde yer alan habere göre, Ehemed, Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutanlığı olarak, dünyanın başına bela olan terörün temsilciğini yapan IŞİD çetelerine karşı, sözde hilafetin merkezi olarak adlandırdıkları Rakka'ya karşı özgürleştirme hamlesi başlattıklarının müjdesini verdiklerini belirterek, şöyle diye konuştu:

"Özgürleştirme hamlesi 5 Kasım gecesi başlamıştır. Rakka'nın Özgürleştirilmesi Hamlesi sırasında güçlerimizin koordineli bir şekilde ilerlemesi için 'Fırat'ın Gazabı Eylem Odası' oluşturulmuştur. Bu vesileyle demokratik güçlere, bölge halklarına, Suriye halklarına ve bilhassa Rakka halkına operasyonumuz başarıyı sağlama bağlayana kadar mücadele edeceğini ve terörün başkentinde çeteleri çembere alarak hemen peşinden tertip edeceğimiz operasyonlarla özgürleştireceğimizi belirtiyoruz. Kobanê, Gire Spî, Hesekê, Hol, Şedadê ve Minbic'de nasıl muvaffak olduysak Rakka'da muvaffak olacağız. Rakka Özgürleştirme Operasyonu DSG çatısı altındaki kahraman Kürt, Arap, Türkmen savaşçıları, YPG/YPJ savaşçılarının ve beynelmilel ortak yönetim güçlerinin aktif katılımı ile başarılı bir şekilde bitirecektir. Bir sefer daha beynelmilel güçlere, IŞİD çetelerinin işgali altında olan bölgelerin özgürleştirilmesi hamlelerinde bulunarak bu onurlu mücadeleye lojistik, askeri ve içsel destek sunarak katılmaya çağırıyoruz. Yeniden insan hakları ve beşeri yardım örgütlerinin Rakka halkının IŞİD çetelerinin işgali altından kurtarmak için görev ve sorumluluklarını yerine getirmeleri çağrısında bulunuyoruz. Son olarak, kahraman halkımızın, çetelerin bulunduğu alanların güçlerimizin ve koalisyon güçlerinin hedefi olacağından kaynaklı çetelerin oldukları bu alanlardan uzak durmaları, kurtarılan alanlara kendilerini eriştirmeleri ve güçlerimize katılarak bizlere destek sunmalarını istiyoruz."

Üçüncü büyük şehir

Yarısı çöl olan Rakka kenti, Suriye'nin diğer kentlerine giden büyük yolların kesiştiği bir noktada bulunuyor.

Suriye'nin üçüncü büyük kenti Rakka'da Sünni Araplar nüfusu çoğunlukta bulunuyor.

06-11-2016

Facebook Yorumları