• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Sanayi sektörü iyi sinyaller veriyor
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Sanayi sektörü iyi sinyaller veriyor
 

Takvim tesirinden arındırılmış endüstri imalatı aralık ayında bir evvelki sene aynı ayına göre yüzde 4,5 arttı. Beklenti artışın yüzde 4 olacağı istikametindeydi. Endüstri imalatı kasımda senelik yüzde 3,5 artmıştı. 

TÜİK'ten yapılan izaha göre, aynı ayda arındırılmamış verilerle endüstri imalatı senelik yüzde 4,4 arttı. Analistler artışın yüzde 4,1 olacağını düşünmüşlerdi. 

hanemsim ve takvim tesirinden arındırılmış sanayi imalatı bir önceki aya göre 0,8, arındırılmamış verilerle yüzde 4,5 arttı.

İzahta şu bilgiler verildi:  

"Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel seneli) incelendiğinde, 2015 senesi Aralık ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,5 ve elektrik, gaz, buhar ve abuhavalandırma imalatı ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 2,4 arttı.

Endüstrinin alt sektörleri (2010=100 temel seneli) incelendiğinde, 2015 senesi Aralık ayında bir evvelki sene aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,1 azalırken, imalat endüstri sektörü endeksi yüzde 4,4 ve elektrik, gaz, buhar ve abuhavalandırma imalatı ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 7,7 arttı.

Mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış ana endüstri gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında meydana geldi. Ana endüstri grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2015 senesi Aralık ayında bir evvelki aya göre en yüksek artış yüzde 4,8 ile dayanıklı tüketim malı imalatında meydana geldi.

Mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında meydana geldi. İmalat endüstri alt sektörleri incelendiğinde, 2015 senesi Aralık ayında bir evvelki aya göre en yüksek artış yüzde 27,9 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında meydana geldi. 

Bu artışı, yüzde 9,3 ile mobilya imalatı ve yüzde 7,8 ile kok kömürü ve arıtılmış edilmiş petrol ürünleri imalatı izledi.İmalat endüstri alt sektörleri incelendiğinde, 2015 senesi Aralık ayında bir evvelki aya göre en yüksek düşüş yüzde 28,7 ile diğer erişim araçlarının imalatında meydana geldi. Bu düşüşü, yüzde 5,4 ile cilt ve alakalı ürünlerin imalatı ve makine ve ekipmanların heyetimi ve onarımı izledi.

2015 senesi dördüncü çeyreğinde bir evvelki çeyreğe göre mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış sanayi imalatı yüzde 0,9 arttı. Takvim tesirinden arındırılmış sanayi imalatı ise bir önceki sene aynı çeyreğine göre yüzde 4,2 arttı."

08-02-2016

Facebook Yorumları