• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Savaşın Suriyeye maliyeti 200 milyar doları aştı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Savaşın Suriyeye maliyeti 200 milyar doları aştı
 

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad  ülkedeki savaşın fiyatının 200 milyar dolar düzeyini aştığını söyledi.

RIA Novosti'ye beyanat veren Esad, "Savaşın ekonomik zararı ve altyapıya verdiği hasar 200 milyar doları aştı. Suriye'de istikrar sağlandığında bu ekonomik konular hemen düzetilebilir, ancak altyapının rehabilite edilmesi uzun vakit gerektirecek" dedi.

'Askeri ilerleme politik süreci hızlandıracak'

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye silahlı gücünün başarılarının ülkedeki iç savaşa karşı siyasi bir çözümü hızlandıracağını zira bu vaziyetin, her
türlü anlaşmayı engellemekle suçladığı beynelmilel rakiplerinin elini zayıflatacağını söyledi.
             
Rusya'nın ağır hava gücünün desteğini arkasına alan hükümet güçlerinin IŞİD militanlarına karşı saldırılarını devam ettirdiği bir dönemde Esad, hükümetinin savaşı sonlandırmak için yapılacak müzakerelere "esnek yaklaşmaya devam ettiğini" söyledi.
             
Esad, RIA haber ajansında bir gün evvel yayımlanan sohbetinde, "Lakin bu arada bu zaferler, anlaşmayı engelleyen güçler ve ülkeler üzerinde tesir gösterecektir çünkü ilk olarak Suudi Arabistan, Türkiye, Fransa ve İngiltere olmak üzere bu ülkeler kendi kurullarını müzakerelerde güçlendirebilmek için bizim cephede yenilmemizi bekliyorlar" diye konuştu.
             
Esad, hükümet güçlerinin Rus hava desteğiyle iki gün önce IŞİD'i Palmira'dan çıkararak örgüte bugüne kadar en büyük darbelerden birini vurmasının hemen peşinden Rusya'nın RIA haber ajansına konuştu.
             
Suriye'de sulhun sağlanması emeliyle Birleşmiş Milletler (BİRLEŞMİŞ MİLLETLER) aracılığıyla Cenevre'de gerçekleştirilen endirekt müzakereler Perşembe günü az ilerleme kaydedilmesinin ardından kapandı. Müzakereler IŞİD ve Nusra Cephesi'nin dahil olmadığı hudutlu bir mütarekenin ardından yine başlamıştı.
             
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, müzakerelerin siyasi geçişi ele almasını istediğini belirtirken, bu süreci "bütün konuların temeli" olarak tanımladı. Lakin müzakereler başlamadan önce Suriye hükümeti, cumhurbaşkanlığı konusunun kırmızı çizgi olduğunu söyledi.
             
Esad, RIA'ya verdiği röportajda hükümet temsilinin, anlaşma için "tek bir bahtı dahi kaçırmamak hesabına" muhalefetle müzakerelerde esneklik gösterdiğini söyledi.
             
Moskova'nın Esad'a verdiği askeri destek savaşın seyrini Esad'ın lehine çevirirken, Esad, "Rusya'nın askeri desteği, Suriye'nin arkadaşları tarafından verilen destek ve Suriye silahlı gücünün askeri başarıları - bunların hepsi politik çözümü hızlandırmaya liderlik edecek, tersine değil" dedi.

30-03-2016

Facebook Yorumları