• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
SGK Kesintisi kaldırıldı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

SGK Kesintisi kaldırıldı 

SGK (SOSYAL GÜVENLİK KURUMU), yaşlılık veya emekli aylığı bağlandıktan sonra çalışmaya devam edenlerin aylıklarından alınan yüzde 10 oranındaki "Sosyal Güvenlik Destek Primi" (SGDP) kesintisinin kaldırıldığını bildirdi.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU'dan yapılan yazılı izahta, SGDP konusunda yeni tertip etmenin 10 Şubat 2016'da Resmi Gazete'de yayımlandığı hatırladıldı.

Mevzubahis tertip etmenin yayımını takip eden ödeme dönemi başından itibaren yürürlüğe gireceği belirtilen izahta, şu bilgiler verildi:

"Yaşlılık veya emekli aylığı bağlandıktan sonra çalışmaya devam edenlerin aylıklarından alınan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırıldı. Buna göre, 4/a (SSK-hizmet akdiyle çalışanlar), 4/b (Bağkur-kendi yerine ve hesabına bağımsız çalışanlar) ve 4/c (Emekli Sandığı-kamu görevlileri) dahilinde yaşlılık veya emekli aylığı alanlardan, esnaf olarak çalışmaları nedeniyle aylıklarından SGDP kesintisi yapılanların bu kapsamdaki sigortalılıkları 29 Ocak 2016 itibarıyla sonlandırılacak. Bu çerçevede, 4/a ve 4/b kapsamında yaşlılık aylığı alanların Şubat/2016 dönemindeki çalışmaları sebebiyle tahakkuk edecek SGDP Mart/2016 dönemi aylıklarından kesileceğinden, Nisan/2016 döneminde ödenecek aylıklarda SGDP kesintisi yapılmayacak. 4/c kapsamında emekli aylığı alanların Şubat/2016 dönemindeki çalışmaları sebebiyle tahakkuk eden SGDP Şubat/2016 aylıklarından peşin olarak kesildiğinden Mart/2016 dönemi aylıklarından SGDP kesintisi yapılmayacak."

İzahta ayrı olarak, Emekli Sandığı kapsamında emekli aylıklarını 3 aylık dönemler bakımından alanların aylıklarından yersiz kesilen meblağların, taleplerine gerek bulunmaksızın alakalıların hesaplarına yatırılacağı da bildirildi.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU tarafından yaşlılık veya emekli aylığı bağlandıktan sonra çalışmaya devam edenlerin aylıklarından yüzde 10 oranında SGDP kesintisi uygulanıyordu.

22-02-2016

Facebook Yorumları

replika saat
astropay
paykasa
astropay
astropay