• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Suudi Arabistan, İran Büyükelçiliğini vurdu
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Suudi Arabistan, İran Büyükelçiliğini vurdu 

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari, Yemen'in Başkenti Sana'daki İran Büyükelçilik binasına Suudi Arabistan savaş uçaklarının füze saldırısı tertip ettiğini söyleyerek olayı kınadıklarını belirtti. 

Saldırıda, binanın hasar gördüğünü ve kimi güvenlik görevlilerinin yaralandığını kaydeden İranlı sözcü, saldırının şuurlu yapıldığı iddia etti.

Diplomatik görev binalarının her türlü koşulda dokunulmazlık hakkı bulunduğunu söyleyen Ensari, "Riyad idaresinin bu eylemi, diplomatik görevlerin savunmasına yönelik beynelmilel tüm hukuk kaideleri ve konvansiyonlara terstir " diye konuştu.

Olaydaki zararların tazmini konusuna Suudi Arabistan'ın mesul olduğunu ifade eden Ensari, "İran'ın konuyu izleme hakkını gizli tuttuğunu" dile getirdi.

Konu BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'ye taşınıyor

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, olaya ait teferruatlı bir rapor hazırladıklarını ve birkaç saat içinde BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'ye sunacaklarını kaydetti.

Saldırı ile ilgili uluslararası hukuk takibi yapacaklarını söyleyen Abdullahiyan, "Suudi Arabistan, Sana'daki İran elçilik binasının güvenliğine dikkat etmeli" dedi.

Tüm malların ithalatı yasaklandı

İran, Suudi Arabistan menşeli veya bu ülke üzerinden İran'a yapılacak tüm malların ithalatını yasakladı.

Reisicumhur Hasan Manevi başkanlığındaki Kabine toplantısında alınan kararla ayrı olarak Suudi Arabistan'a yapılacak Umre seferlerinin de ikinci deklarasyona kadar durdurulduğu belirtildi.

07-01-2016

Facebook Yorumları