• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Teknoloji marketlerinde çok katlı mağaza dönemi bitiyor
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Teknoloji marketlerinde çok katlı mağaza dönemi bitiyor
Son bir senede karlılıklarında ehemmiyetli oranda düşüş yaşayan teknoloji perakendecileri, verimliliği artırmak için bir yandan iş yapmayan mağazaları kapatırken diğer yandan kimi büyük mağazalarının metrakaresini düşürüyor. İstanbul’un en yoğun caddesi İstiklal’de bazı firmalar mağazalarını kapartırken bazıları ise alanlarını küçültüyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde teknoloji devlerinden Media Markt, Demirören ALIŞVERİŞ MERKEZİ’deki en büyük mağazalarından birini kapattı. Bimeks İcra Heyeti Azası Mustafa Selçuk, “Teknolojide çok katlı mağaza dönemi bitiyor. Web ile mağazanın tamamiyle entegre olduğu çoklu kanal dönemi başlıyor” diye konuştu. 

‘Müşteri satın alma talebini erteliyor’ 

Son bir senede teknoloji perakendeciliğindeki düşüşü ve kapanan mağazaları değerlendiren Bimeks İcra Heyeti Azası Mustafa Selçuk, “Perakende sektöründe hem cirosal manada hem karlılık mananında bir daralma yaşanıyor. Biz bunu daha çok talep ertelenmesinden kaynaklı bir daralma olarak görüyoruz. Verimlilik firmaları bir hayli zorluyor. Bütün dünyada kar marjları daralıyor. Online perakendenin devreye girmesiyle beraber insanlar ücrete daha kolay ulaşıyor, karşılaştırma yapıyorlar. Verimliliği artırmak için de bir takım mağazalar kapatılıyor bazılarının ise alanı düşürülüyor” dedi. Vatan Bilgisayar İdare Heyeti Başkanı Hasan Vatan da karlılıktaki azalmanın bir takım firmaları mağaza kapatmaya zorladığını dile getirdi. Önceden Media Mark’ta yöneticilik yapan, şimdi ise online satış mağazası Hepsiburada.com CFO’su olan Korhan Öz de büyük teknoloji perakendecilerinin verimliliği artırmak için bir takım mağazalarını kapatmayı seçenek ettiğini söyledi. 

‘Çoklu kanal’ ön tasarıya çıkıyor 

Sektörde müşteri taleplerinin değiştiğine, web ile mağazanın tamamiyle entegre olduğu çoklu kanal sistemine geçiş yapıldığına dikkat çeken Mustafa Selçuk, şöyle konuştu: “Bizim iş modelimizin temeli çoklu kanal sistemi. Mağaza ile webi tamamen entegre ediyoruz. Büyük şehirlerde 20 kilometre’lik bir alanda mağaza varsa veya bir şehirde bir mağaza varsa o yeterli oluyor. Çok saldırgan mağaza açan bazı firmalar şimdi azaltmak vaziyetinde kalabiliyor. Çok katlı 600 metrekare mağazalar artık dünyada da tercih edilmiyor. Türkiye’de çalışan bir model olamadı. Zira artık müşteri devasa bir mağazada 3 saat vakit geçirmek istemiyor, ürüne tez ulaşmak istiyor.” 

Bimeks olarak verimliliği ön tasarıda tutacak şekilde mağaza açmaya devam edeceklerini ifade eden Selçuk, “Agresif davranmadığımız için mağaza kapatmak zorunda kalmadık. Bir yerde kapatıyorsak diğer yerde açıyoruz. Bu yılı 145 adet mağazada kapatmayı tasarılıyoruz. Net olarak mağaza kapatma tasarımız yok. Geçen yıl 1.6 milyar TL ciro yaptık, bu yıl en az 1.8 milyar TL olur diye düşünüyoruz” diye konuştu.

Vatan yalnızca mağaza açma hızını yavaşlattı

Vatan Bilgisayar İdare Heyeti Başkanı Hasan Vatan, eskisi kadar çok sayıda mağaza açma hedefleri olmasa da bu sene en az 5 yeni mağazanın devreye gireceğini belirtti. Vatan, şunları söyledi: “Hala mağaza açıp büyümeye devam ediyoruz. Karlılığımız da devam ediyor. Bizim tek farkımız genel giderlerimizin daha kontrollü olması. Bu sayede daha uygun fi yata sattığımız halde hala para kazanabiliyoruz. Rakiplerimizin mağazaları kapandıkça iş bize kayıyor. Bizim şu andaki taktiğimiz ‘bekle ve işi al’ şeklinde. Geçen yılı diğer fi rmalar zararla kapatırken biz 100 milyon TL’nin üzerinde karla kapattık. Bu sene daha yüksek karımız olacak diye düşünüyoruz. İlk çeyrek rakamları iyiydi.”

18-07-2016

Facebook Yorumları