• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Telefon faturalarına yüzde 10 zam gelebilir
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Telefon faturalarına yüzde 10 zam gelebilir 

Daha önceki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Müessesesi (BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU) Başkanı Tayfun Acarer, evvelki gün gerçekleştirilen 4.5G ihalesinde verilen 13.2 milyar TL’lik önerinin faturalara yüzde 10 yansıyacağını öngördü.

Acarer, hazırlıklarını yaptığı ancak haziran ayında görev müddetinin dolması hasebiyle ihalesini gerçekleştiremediği 4.5G’nin gerek abone olarak cebimize, gerekse de hayatımıza tesirine ait HABERTÜRK’ün suallerini cevapladı. Acarer, ihalede muhammen bedelin çok üzerine çıkan önerileri nasıl değerlendirdiği suali üzerine, “Hayırlı olsun. Şirketler, önerilerini yaptı. Yoruma yer kalmadı” diye konuştu.

‘FİYATLAR GÖRECELİ OLARAK DÜŞER’

Acarer, ihalede ortaya çıkan 3 milyar 960 milyon Euro’luk önerinin internet ve telefon faturasına nasıl yansıyacağı sualini da,

“Eski dönemlerde gözlenen süreç yinelenir. Ne olur? Fiyatlar göreceli olarak düşer. Başka bir deyişle, kullanımın yüzde 300 arttığı yerde, faturaya yansıma yalnızca yüzde 10 olur” dedi.

4.5G’nin internette hızı artıracağını belirten Acarer, “2 saatlik film, 5 dakikada indiriliyorsa, bu müddet yeni teknoloji ve altyapıyla 5 saniyeye düşecek. Hız, ilk etapta 10, sonra 100 kat artacak” dedi.

Acarer, Turkcell ve Vodafone’un 900 bandından, Avea’nın ise 1800 bandından hizmet verdiğini belirterek, “Band farkı nedeniyle kapsama alanı farkı da oluyordu. 100 metrekare alan için Turkcell ve Vodafone 10’ar baz istasyonu, Avea 14 baz istasyonu kurmak zorundaydı. Ayrı olarak, frekans yükseldikçe (Avea’da) bina içine ulaşım de (in-door) zorlaşır. İhale, bu istikametiyle ehemmiyetlidir. Yeni süreçte rekabet artacaktır” dedi.

İhaleyle Avea’nın, kapsama alanındaki gerek yatırım gerekse de ulaşım dezavantajları ortadan kalkmış oldu. Rakip operatörlerle “kıran kırana” yeni bir rekabet yarışı başlayacak.

TAŞIMA- BİRLEŞTİRME HIZI KATLAYACAK

Acarer, operatörlerin taşıma-birleştirme denilen metotla frekansları bir araya getirmesiyle hızın daha da artacağını otoban örneği vererek şöyle izah etti: “Diyelim iki gidiş, iki geliş bir otoban var. Sizin de kuvvetli bir arabanız var. Otobanda trafik sıkışık olduğu için hız yapamıyorsunuz. Frekansların taşınmasıbirleştirilmesi ile otobana, 4 gidiş 4 geliş yeni yol ilave edecek. Teknolojiyle beraber internette görülmemiş hızlara erişilecek. Hız olağandışı hale gelecek.”

BAZ İSTASYONU 130 BİNE ÇIKACAK

Sektör kaynakları, operatörlerin 1 Nisan 2016’da hizmet vermeye başlayacağını belirtti. Türkiye’de, 100 bin dolayında baz istasyonu bulunuyor. 4.5G ile baz istasyonu sayısı 130 bine kadar çıkacak.

EK FİYAT ÖDEMEDEN HIZ ARTACAK

4.5G teknolojisi bir hayli yeniliğe neden olacak. ‘Dördüncü nesil’ olarak adlandırılan teknoloji, yüksek mobil hız ve yüksek veri kapasitesi sunacak. Akıllı hane ve şehir altyapılarına geçişte ehemmiyetli bir mertebe olarak kabul edilen 4.5G, sıhhat ve eğitim gibi alanlarda da hayatı kolaylaştıracak analiz eder getirecek. Gündelik hayatta birçok iş ve etkinlik, 4.5G teknolojisi ile kesintisiz bir şekilde mobil aletler üzerinden yapılabilecek. Dosyalar, yüksek hızda paylaşılacak.

DATA İNDİRME HIZI 14 KAT YÜKSELECEK

-4.5G’de hız, kullanılan aletlere göre değişmekle birlikte data indirmede 100-150 Mbps’den başlayıp 375 Mpbs düzeylerine kadar çıkacak.

-2GB büyüklüğündeki bir video, 3G’de 780 saniyede yüklenirken, 4.5G’de 54 saniyede indirilebilecek. Böylelikle veri indirme hızı 14 kata kadar artacak.

-Yeni teknoloji ile birlikte internet üzerinden artık kesintisiz ve daha hızlı oyun oynanabilecek. İnternet hızı, frekans, kapsama alanı, baz istasyonu, coğrafi koşullar, ağ yoğunluğu, alet ve web sitesinin vaziyetine göre farklık gösterebilecek.

4.5G TEKNOLOJİSİNDEN NASIL İSTİFADE EDİLECEK?

-İhale süreci bitiren ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Müessesesi onayına gidecek olan 4.5G teknolojisi 1 Nisan 2016’da hayata geçecek. 4.5G’den, teknolojiye uygun sim kart ve cihaz kullanıcıları rastgele bir ek fiyat ödemeden faydalanabilecek.

-Kullanılan cihaz ve sim kartların 4.5G’ye uyumlu olup olmadığı operatörler aracılığıyla sorgulanabilecek.

28-08-2015

Facebook Yorumları