• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
TOKİ Emeklileri Sevindirecek Müjdeyi Verdi
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

TOKİ Emeklileri Sevindirecek Müjdeyi Verdi

Emekli yurttaşlarının hangi koşullarda konut edineceği konusunda bilgi veren TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Emeklilerimize uygun ödeme şartlarında; 250 TL’den başlayan taksitler ve 240 aya varan vadelerle konut sahibi olma olanağı sunuyoruz” diye konuştu. 

Akşam'ın haberine göre Turan, “Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı olarak, insanlarımızın en temel gereksinimi olan barınma ihtiyacını karşılamak emeliyle ülkemizin dört bir yanında yeni yerleşim alanları kuruyor; yüzlerce konut projesini hayata geçiriyoruz. İmalat felsefemizin temelini oluşturan dar ve orta gelirli yurttaşlarımıza dönük konut imalatlarımızda emeklilerimize yüzde 25 kontenjan ayırıyoruz, kendilerinden gelen talep doğrultusunda, “emeklilere özel” konut projeleri geliştiriyoruz. Hedefimiz, gelecek 8 sene içinde 150 bine yakın emeklimizi hane sahibi yaparak yüzlerini güldürmek, İkinci Bahar’ı müjdelemektir” izahında bulundu. 

EMEKLİLERE “İKİNCİ BAHAR PROJESİ” BİLGİLENDİRME İLANI

Konut ve inşaat sektörünün lider kuruluşu Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 81 şehirde aşkın şantiye ile hayata geçirdiği 700 bine yakın konut ve sosyal hayat projesi içinde, emeklilere özel uygulama başlatıyor. İkinci Bahar Projesi ile ülkemizin değişik şehirlerinde mertebeli olarak hayata geçirilmekte olan TOKİ konut projelerinde, konut sahibi olmayan emeklilerimize yüzde 25 kontenjan ayrılıyor.Mevcut imalatlardaki yüzde 25 emekli kontenjanı uygulamasının yanı sıra, direk emeklilerimizin talepleri ile tertemiz konut projeleri hayata geçiriliyor.Candan, sıcak, insan ilişkilerinin ön tasarıda olduğu yeni yerleşimler yeni şehirler kuran TOKİ, emeklilerimizin beklentilerine cevap veren, 240 aya varan uygun ödeme şartları ile ekonomik ölçekte bütçelerini gözeten projeler geliştiriyor. Bugün “Direk İdare Uygulaması” ve “Emeklilerin Talebi” ile konut projeleri yapılıyor.

15 SUALDE DİREK İDARE UYGULAMASI OLAN EMEKLİ KONUT PROJELERİ

1. Hangi şehirde emeklilere yönelik konut satışının olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Web sayfamızdaki “ Emeklilere Özel” bölümünden, tüm şehirlerdeki konut satışları ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Ayrı olarak “Talep Satış Teslim” bölümünden tüm konut satışlara ait verilere erişebilirsiniz.

2. İstenilen her şehirde emekliler tarafından konut alımı için müracaat yapılabilir mi?

İdaremizce kaidesi satışa sunulan alt gelir grubu projelerinde, ikamet veyahut nüfusa kayıtlı olma koşulu aranmaktadır. Alakalı projelerin satış ilanlarında bu bilgiler ayrıntılı olarak belirtilmektedir.

3. Emeklilerin müracaat yapabilmesi için Emekli Derneklerine aza olması gerekir mi?

Hayır, gerekmez. Müracaat için Emekli Derneklerine azalık zorunluluğu bulunmamaktadır.

4. Emekli eşlerin her ikisi de konut satışları için ayrı ayrı müracaat yapabilir mi?

Hane halkı hesabına yalnızca bir müracaat yapılabilmektedir. Başka bir deyişle emekli eşlerden yalnızca biri müracaatta bulunabilir.

5. Adıma kayıtlı paylı bir apartman dairem / müstakil konutum (satın alma veyahut kalıt yoluyla intikal etmiş konut) var. Bu benim başvuru yapmama mani mi?Emekli kategorisinde başvuruda bulunan başvuru sahibinin, kendisine, eşine ve velayeti altındaki çocuklarına (18 yaşının altındaki çocuklar) ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli rastgele bir bağımsız bölümün veya müstakil bir konutunun olmaması gerekmektedir. Eşlerden biri üzerine bile bağımsız bölüm/ konut (paysız) bulunması halinde, eşlerden ikisi de başvuru yapamaz. Konutun eş ve velayet altındaki çocuklar dışında kalan 3. kişilerle paylı olması halinde, eşlerden sadece biri başvuru yapabilir.

6. Üzerimde tapuya kayıtlı hiçbir gayrimenkul yok fakat yüklü miktarda param var?

Nakit varlığım başvuru yapmaya engel teşkil eder mi?Emekli kategorisinde başvuruda bulunan başvuru sahibinin, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklarının aylık net gelirinin 3.200,-TL’yi geçmemesi koşulu (herhangi bir sosyal garantisinin olup olmadığına bakılmaksızın) aranmakta olup; kişilerin para veya benzeri taşınabilir varlıklarının olması başvuruya engel teşkil etmemektedir.

7. Vefat eden emeklilerin dul veya yetimleri emekli başvurusunda bulunabilir mi?

Emeklilerin bizzat kendilerinin emekli kategorisi için başvuruda bulunması gerekmektedir. Vefat eden emeklilerin yakınları, vefat eden emekli adına bu kategori için başvuruda bulunamazlar. Ancak, vefat eden emeklinin eşi ya da diğer yakınları emekli ise, bu kişiler sadece kendileri adına başvuruda bulunabilirler.

8. Emekli yurttaşlar için konut satışlarında ne tür bir imtiyaz tanınıyor?

Emekli yurttaşlarımıza, Alt Gelir Grubu projelerinde kaidesi satışa sunulan konut sayısının %25’i kadar kontenjan ayrılmakta ve hak sahipleri kura ile belirlenmektedir. Kura neticesi hak sahibi olamayan başvuru sahipleri, diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile tekrar kuraya tabi tutulma hakkına sahiptir.

9. Satışa sunulan konutlara emekli başvuruları nereye ve ne vakit yapılabilir?

Tüm satışlarımızda başvurular sadece alakalı Halk Bankası veya Ziraat Bankası şubelerine, satış ilanlarında duyuru edilen müddetler içerisinde yapılabilmektedir.

10. Başvuru sırasında hangi vesikaların ibraz edilmesi gerekmektedir?

Emeklilerin Sosyal Güvenlik Müesseseninden alınmış emekli kimlik vesikasını veya emekli olduğunu gösteren “Vesikayı” ibraz etmesi yeterlidir.

11. Müracaatlar sonrasında hak sahipleri ve konutları nasıl belirleniyor?Alt Gelir Grubu projelerinde kaidesi satışa sunulan konut sayısının %25’ine isabet eden konut adedinden fazla emekli müracaatı olması halinde, müracaatların bitirmesinden sonra, müracaatta bulunanların, noter huzurunda “Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme Kurası” çekilmektedir. Kura çekim işlemleri projede duyuru edilen kategori önceliğine göre gerçekleştirilmektedir. Kura neticesi hak sahibi olamayan müracaat sahipleri, diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile tekrar kuraya tabi tutulma hakkına sahiptir.Konut sayısından daha az başvuru olması halinde “Konut Alma Hakkı ve Belirleme Kurası” çekilmeyerek, İdarenin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, kategori önceliğine göre başvuru sırası asal alınarak konut seçimleri yapılmaktadır.

12. Belirlenen konutun büyüklüğü, katı, cephesi, ücreti vb. sebeple istenilmemesi halinde neler yapılabilmektedir?Kura sonrası kişiler kendilerine çıkan konutu dilerlerse Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imza atma dönemi içerisinde ilan edilen banka şubesine gönderilen “Becayiş” arzuhalini doldurarak bir başka hak sahibi ile değiştirebilirler. Ancak bu işlem kişiler Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imza atmadan önce yapılmak zorundadır. Kontrat imza atan kişiler becayiş hakkını kaybetmiş sayılırlar. Kontrat imza atma dönemi içinde kontrat imza atmayanların konut hakları kullanılmamış sayılır ve müracaat bedelleri kontrat imza atma döneminden sonra kendilerine kesinti yapılmadan iade edilir. 

13. Emekliler için satışa sunulan konutlarda belirli müddetli ikamet zorunluluğu var mı?

İdaremizce satışa sunulan Alt Gelir Grubu Projelerinde; kontrat imza adan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet şartı aranmakta olup, alıcının kendisinin, eşinin veya çocuklarının mevzubahis konutta ikamet etmediklerinin saptaması halinde sözleşmeleri feshedilmektedir. (Konutlar kiraya verilemez.)Alt Gelir Grubu Projelerinde hak sahibi olup sözleşme imza atanların konutları borçları bitene kadar devredilememektedir.

14. Satış öncesi ön kayıt olanağı var mı?

Satış öncesi ön kayıt yapılmamaktadır.

15. TOKİ’nin emekliler için satışa sunacağı konutlara sadece Ferdi Emeklilik ile emekli olan yurttaşlar başvuru yapabilir mi?

Hayır, yapamaz. TOKİ’nin emekliler için satışa sunacağı konutlara müracaat yapabilmek için Sosyal Güvenlik Müessesesi’ndan emekli olma koşulu aranmaktadır.

 

23-11-2015

Facebook Yorumları