• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Türk Tarımı göstergeleri gelişme gösterdi
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Türk Tarımı göstergeleri gelişme gösterdi
 

Dünya Bankası'nın "Tarım Sektörünün Etkinleştirilmesi 2016 (Enabling the Business of Agriculture –EBA- 2016) raporu yayımlandı.
 

Dünya Bankası'na göre Türkiye tarım sektöründe "Tohum, Gübre, Makineleşme, Finansman ve Nakliye" kategorilerinin gelişmişliği açısından vasatinin üzerinde, "Piyasalar" kategorisinin gelişmişliği açısından ise vasatinin altında kalıyor.

Dünya Bankası'nın "Tarım Sektörünün Etkinleştirilmesi 2016 (Enabling the Business of Agriculture –EBA- 2016) raporu yayımlandı. Raporda dünyanın tüm bölgelerinden ve tüm gelir gruplarından 40 ülke tarım sektörlerinin gelişmişlikleri itibarıyla değerlendirildi. Ülkelerin tarım sektörlerine, "Tohum, Gübre, Makineleşme, Finansman, Piyasalar ve Nakliye" açılarından puan verildi.

Rapora göre, akilane yapılan tertip etmeler zirai endüstride fiyatları düşürebiliyor ve imalat ile hizmeti iyileştirebiliyor. Raporda, "Tarım sektöründeki spesifik ülke örnekleri, Bengladeş ve Türkiye piyasalarında iyi tertip edici reformların arzı iyileştirici ve tohum ve makineleşmede ücretleri azaltıcı tesirini göstermektedir" denildi.

Tarım piyasasının gelişmişliği vasati sözgelimi altında

Tarım sektörünün gelişmişliğini gösteren bileşenlerden "Tohum, Gübre, Makineleşme, Finansman ve Nakliye" kategorilerinde Türkiye örnek ülke ortalamasının üzerinde bir gelişmişliğe erişti. Ancak tarımsal ürünlerin üretim, pazarlama ve ihracatında karşılaşılan tertip edici engelleri ölçen, nebat savunma şartlarının yeterliliğini değerlendiren "Piyasalar" kategorisinde ise Türkiye örnek ülke ortalamasının altında kaldı.

Tohum geliştirme ve sertifikalandırılması

EBA "Tohum" göstergeleri ülkelerin tohum tescili, geliştirilmesi ve sertifikalandırılması etkinliğini ortaya koyuyor. Raporda tohum göstergeleri ile ilgili "Genelde ülkeler, bitki yetiştiricilerinin haklarının savunması, genetik materyale ve başlangıç düzeyi tohuma ulaşım ile kalite kontrolüne odaklanan tohum geliştirme ve tohum sertifikalandırmada daha iyi. Ancak Bengladeş, Burkino Faso, Fildişi Sahili, Etyopya, Gana, Kenya, Lao Demokratik Halk Cumhuriyeti, Nepal, Nikaragua ve Türkiye'nin (daha zorlu olduğu ispat eden) tohum tescil göstergeleri daha yüksek" denildi.

Türkiye "Tohum" sektörünün niteliği açısından 40 ülke arasında 11'inci oldu. İlk sıralarda Şili, Filipinler, Danimarka, Fas, İspanya, Polonya gibi ülkeler bulundu.

Gübre ihtiyacının karşılanması

EBA raporuna göre Türkiye; Bolivya, Bosna Hersek, Kolombiya, Danimarka, Yunanistan, Polonya, İspanya, Kenya ve Ruanda ile beraber gübre dışalım koşulları açısından en iyi uygulayıcılar oldu. Gübre göstergeleri gübre ürünlerinin kalite kontrolü, ithalatı ve tesciliyle alakalı yasa ve tertip etmelerin niteliğini ölçtü.

Türkiye zirai gübrede gelişmişlik açısından 40 ülke arasında 16'ncı çıktı.

Türkiye tarımda makineleşme de 10'uncu

Dünya Bankası EBA raporunda 40 ülke tarımsal makineleşmenin kalitesi açısından da sıralandı. Türkiye 40 ülke arasında 10'uncu oldu. İlk 10 ülke şöyle: Danimarka, Yunanistan, İspanya, Filipinler, Polonya, Rusya, Kırgızistan, Ukrayna, Kenya, Türkiye.

Tarımda makineleşmede traktör bayi şartları, ithalat şartları ve tarım makinelerinin güvenlik ve standartları göz önüne alındı.

Tarım finansmanında Türkiye 40 ülke arasında üçüncü

 EBA finans göstergeleri, tarımda finansal hizmetlere ulaşımı teşvik eden ve tarım teşebbüslerinin gelişimini destekleyen kanun ve tertip etmelerin niteliğini ölçtü. Türkiye 40 ülke arasında Kolombiya ve Kırgızistan'dan sonra üçüncü geldi. Finansmanda, Şili, Danimarka, Yunanistan, Polonya, Rusya Federasyon ve İspanya gibi yüksek tarım geliri olan ülkelerin sıralamaya alınmadığı bildirildi.

Tarım piyasası

EBA "Piyasa" göstergeleri ise tarımsal ürünlerin üretim, pazarlama ve ihracatında karşılaşılan tertip edici engelleri ölçüyor. Piyasa göstergeleri bitki savunma şartlarının yeterliliğini de değerlendiriyor.

40 ülke arasında Türkiye bu şartların yeterliliği açısından 23'üncü sırada bulundu.

Tarım ürünlerinin nakliyesinde ön sıralarda

EBA raporu nakliye göstergeleri ticari karayolu nakliye hizmetleriyle alakalı kanun ve tertip etmelerin niteliğini ölçtü. Yüksek gelirli ülkelerin pazar ulaşımı ve operasyonlar ile hudut ötesi taşımayı teşvikte daha fazla tertip etmelere sahip olma eğiliminde oldukları belirtilen EBA raporunda, Türkiye kamyon lisansları, sınır ötesi nakliye şartları itibarıyla 40 ülke arasında beşinci oldu. 

31-01-2016

Facebook Yorumları