• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın sert uyardı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın sert uyardıTürkiye Bankalar Birliği (TBB) İdare Heyeti Başkanı Hüseyin Aydın, İstanbul Ticaret Odası (İSTANBUL TİCARET ODASI) ve TBB idare heyetlerinin bir gün önce yaptığı ortak bir toplantıya ait değerlendirmelerde bulundu. 

Aydın, sektörün kullandırdığı toplam kredi miktarının belli olduğunu ve krediyi kullanan müşterilerin de Türkiye'de bulunduğunu söyledi.

Bu müşterilerin büyük bölümü sektörün uygulamalarından mesut olduğunu vurgulayan Aydın, "Bir bölümü bizim bir takım uygulamalarımızı tenkit ediyor. Haklı da olabilirler. Yanlış veyahut eksik yaptığımız işler de olabilir. Reel sektör de tıpkı aynı işleri yapabilir" diye konuştu.

Aydın, Türk bankacılık sektörü bilançosunun yüzde 65'ini kredilere ayırdığını ve bunun Türk reel sektörüne güven demek olduğunu dile getirdi.

Bu yüzde 65'in yüzde 25'ini de KOBİ'lere verdiklerini ifade eden Aydın, "KOBİ'lere güvenmezsek, biz zarar eden bir KOBİ'den yarar elde edemeyiz ki. Biz çalışan, üreten KOBİ'den kazanırız. Hiçbir banka bir firmaya halel getirmek için bir eylemde bulunmamalı. Yanlış yapan var mı? Olur bizde de. Onları çürük bir diş söker gibi kendi aramızdan sökmek için her türlü çabası gösteririz" dedi.

"ÇOK YAKINDA BİR TAKIM ŞEYLERİ PAYLAŞACAĞIZ"

"Reel sektör ile bankacılık sektörü arasında bir iletişim meselesi mu var?" suali üzerine Aydın, şunları kaydetti:

"Aslında en çok iletişimci istihdam eden sektörüz. Yetkin insanlarla çalışıyoruz. Fakat bunda başarılı olduğumuzu söyleyemem. Eksiğimiz da vardır. Bizden de karşı taraftan da vardır. Biz kimseyi suçlamıyoruz. Kendi doğrularımızı yapmaya çalışıyoruz. Kendi işimizde eksikliklerimiz varsa onları da tenkit ediyoruz, değerlendiriyoruz. İSTANBUL TİCARET ODASI ile toplantımızın hemen peşinden TBB olarak kendimiz bir toplantı yaptık. Neleri bir defa daha yapabiliriz? Neler yapacağımızı kamuoyu ile de çok yakında bazı şeyleri paylaşabiliriz."

Hüseyin Aydın, mevduat getirilerinde önümüzdeki dönemde indirim olup olmayacağına ilişkin bir suale, bankacılık sektörünün hem mevduat getirilerinin hem de kredi getirilerinin en düşük düzeyde olmasını istediğini söyledi.

Getirilerin düşük olduğu dönemlerde daha çok para kazandıklarını ifade eden Aydın, kriz dönemlerinde para kazanmadıklarını ifade etti.

Aydın, sözlerini şöyle devam etti:

"Fakat kolay bir iktisat kaidesidir. Bu bir arz talep sorunudur. Bankaların kredi iştahında bir azalma olmadığı sürece mevduata talep devam edecektir. Mevduatı alan bir banka bunu kullandırmak için alıyordur. Şayet banka bu mevduatı alır da kullandırmaz ise bu onu yakar. Zaruri karşılığı, ödeyeceği getirisi var. Bu bir istikametiyle bakıldığında kötü bir şey değildir. Fakat burada kamusal yükler, operasyonel giderlerimiz vardır. Tabi bunları daha iyi yönetirsek bu da (mevduat getirisi) aşağıya olur.

Devlet, tasarrufların artırılması için çok ciddi tedbirler alıyor. Bundan dolayı da bizim tedarik ettiğimiz olanaklar var. Ülkemizdeki tasarruflar yetmeyince dışarıdan aldığımız krediler var. Bugün bankaların 100 liralık mevduatı varsa, 120 liralık kredisi vardır. 100 lirayı ülkeden, 20 lirayı dışarıdan almışız demektir. Hali hazırda dışarıdan alabiliyoruz ve almaya da devam ediyoruz. Borçlanmanın fiyatlarında farklık olabilir. Fakat borçlanma gücümüz var ve alabiliyoruz. Bütün sendikasyonları çevirdik. Roll-over yapamayan banka olmadı."

"BANKALARA EN BÜYÜK CEZASI MÜŞTERİLER KESER"

Aydın, Avrupa ya da AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ bankaları gibi devletten yardım almadıklarını belirterek, "Fakat bizim duruşumuzda, güvenimizde, uygulamalarımızda yanlış yapan arkadaşlar varsa hem müşterilerimiz hem de bizim tarafımızdan onların da ayıklanması gerekiyor. Zira işimizi iyi yapan arkadaşlar da var, eksik yapanlar da var. Benim genel müdürlük yaptığım bankada da yanlış yapan olabilir. Onları ayıklamaya devam edeceğiz. Reel sektör ile finans sektörünü güven içerisinde ülkenin büyümesine ve kalkınmasına hep beraber motive edeceğiz." diye konuştu.

Teamüllere ve ticarete uygun davranmayan, bir takım ferdi uygulamalarda yanlışlar gördüklerini söyleyen Aydın, "Hiç yanlış yapmıyoruz" diye bir şey söylemediklerini dile getirdi.

Aydın, bir daha kendilerine gelmemekle, bir daha kendileriyle çalışmamakla bankalara en büyük cezayı müşterilerin kestiğine dikkati çekerek, "Bizim bir akşamlık, bir gecelik, bir haftalık, bir senelik ilişkiler değil, uzun soluklu, sürdürülebilir ilişkilere ihtiyacımız var. Bugün bir müşterimize karşı yanlış yaparsak bizimle çalışmaz ki. Elbette devleti yönetenler, kaidelere uymayan herkes için müeyyide uygular. O vakit da hak ettiğiniz cezaya katlanırsınız." değerlendirmesinde bulundu.

"YATIRIM İÇİN ÜREM İNDİRİMİNE GİDİLMELİ"

İstanbul Ticaret Odası (İSTANBUL TİCARET ODASI) Başkanı İbrahim Çağlar ise İSTANBUL TİCARET ODASI ve TBB yöneticilerinin ilk kez bir araya geldiklerini ve genel bir değerlendirme yaptıklarını dile getirdi.

Son günlerde bilhassa finansman konusunun gündeme geldiğinde bankaların konuşulduğunu ifade eden Çağlar, bunun için ortak bir fikir alışverişi yapıldığını, yararlı ve başarılı bir müzakere gerçekleştirdiklerini anlattı.

Çağlar, kredi ürem indirimini devamlı konuştuklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Reel kesim krediye erişememekten, finans kesimi de sıkı tertip etmeler ve global şartlardan dert yanıyor. Oysa kimsenin niyeti bağcıyı dövmek değil, herkes iş yapmanın derdinde. Reel kesim fona erişmek, bankalar da kredi dağıtmak istiyor. Var olan yanlış anlaşılmaların bir diyalog eksikliğinden kaynaklandığını çok iyi biliyoruz. İşte bu ortak tabanda, aradaki diyaloğu geliştirebilir, enerjimizin tamamını meselelerimizi çözmeye yönlendirebiliriz.

Yatırım yapabilmemiz için ürem indirimine gidilmesi gerekiyor. Bankaların haklı gerekçeleri var. Zira onların da fiyatları, belli bir miktar vergileri, ayırdıkları karşılıklar var. Onun için bankaların bugünlerde ürem indirimi pek mevzubahis değil. Mevduat üremleri de yüksek olduğu için fiyatları artıyor. Ürem indirimine ait beklentilerimizi kendilerine ilettik."

27-10-2016

Facebook Yorumları