• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Türkiye ve Rusya İşadamları arasında anlaşma sağlandı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Türkiye ve Rusya İşadamları arasında anlaşma sağlandı
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, dünya'da oluşan yeni balansın tam merkezinde Rusya ve Türkiye'nin bulunduğunu bildirdi.
 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 21'inci asrın küresel düzeyde yeni balansların ortaya çıktığı, dünya ekonomik ekseninin batıdan doğuya doğru kaydığı bir asır olduğunu dile getirerek, oluşan yeni balansın tam merkezinde Rusya ve Türkiye'nin bulunduğunu bildirdi. Hisarcıklıoğlu ve Rusya Federasyonu Endüstriciler ve Teşebbüsçüler Birliği (RSPP) Başkanı Alexander Shokhin arasında 2016 seneyin sonuna kadar uygulanacak bir eylem tasarısı imza attı.

TÜRKİYE OLARAK RUSYA'YA ÇOK EHEMMİYET VERİYORUZ

B20 toplantılarında TOBB olarak yalnızca Rusya ile ikili iş birliği toplantısı yaptıklarına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, Türkiye olarak Rusya'ya çok ehemmiyet verdiklerinin vurguladı. Hisarcıklıoğlu, 21'inci asrın küresel düzeyde yeni balansların ortaya çıktığı, dünya ekonomik ekseninin batıdan doğuya doğru kaydığı bir asır olduğunu dile getirerek, oluşan yeni balansın tam merkezinde Rusya ve Türkiye'nin bulunduğunu bildirdi.

TÜRKİYE VE RUSYA İDEAL İŞ ORTAĞI

Bu iki ülkenin kuvvetli yapılarıyla Avrasya coğrafyasının parlayan iki yıldızı konumunda bulunduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Türkiye ve Rusya birbirlerini bitiren ekonomileri ile coğrafi yakınlıkları, insanlarımız arasındaki kültürel ve şahsi yakınlıklar hasebiyle tam ideal bir iş ortağıyız. Bilhassa son zamanda bugüne kadar kurduğumuz ekonomik ilişkiler düzeyinin çok daha yukarılara çıkarılması hususunda iki ülkenin öncülerinde güçlü bir politik istem var" dedi.

"ÜÇÜNCÜ DÜNYA ÜLKELERİNDE MÜTHİŞ POTANSİYELLER VAR"

Hisarcıklıoğlu, Türk şirketlerinin Rusya'daki yatırımlarının 10 milyar doların üzerinde olduğuna dikkati çekerek, Türk firmalarının Rusya'da muvaffakiyet ile bitiren inşaat proje bedelleri 60 milyar doların üzerinde olduğuna işaret etti. Çeşitli alanlarda bine yakın Türk firmasının Rusya'da aktif olarak görev aldığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, her sene 4,5 milyon Rus yurttaşının Türkiye'yi ziyaret ettiğini bildirdi. Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilere vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, "Bütün rakamlar ve gelişmeler iki ülke arasındaki ilişkilerin stratejik ortaklık düzeyinin üstüne çıktığını göstermektedir. Bu yüzden firmalarımız arasında ortaklıklar kurulmasını, üçüncü ülkelere yönelik beraber çalışma olanakları üzerinde sizlerle iş birliği yapmayı arzu ederiz. Üçüncü dünya ülkelerinde müthiş potansiyeller var" ifadelerini kullandı.

Otomotiv endüstrinin de iş birliği yapılabilecek önemli sektörlerin başında geldiğini, Rusya'nın gıda güvenliğini sağlamak emeliyle mahalli imalat miktarı ve kalitesini artırmak istediklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Güçlü ve tecrübeli Türk gıda sektörünün Rusya Federasyonu'na gelmesi bugün bence en uygun vakit" diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, Türk firmalarının Rusya'ya sadece mal ve hizmet satmak için gitmediklerine dikkati çekerek, Rus ortakları ile birlikte orada mal ve hizmet üretmek için gittiklerini ifade etti.


Türk firmalarının Rusya'daki faaliyetlerini de desteklediklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, bilhassa bundan sonra büyük şirketlerin yanı sıra, küçük ve orta ölçekli firmaların da Rusya'da daha aktif olmaları için çalıştıklarını vurguladı.

TÜRK AKIMI KESİNLİKLE GERÇEKLEŞECEK

Rusya Federasyonu Endüstriciler ve Teşebbüsçüler Birliği (RSPP) Başkanı Alexander Shokhin de 2 sene önce iki ülke öncülerinin 2020 seneye kadar ticaret hacmini 100 milyar dolara yükseltme hedefi koyduğunu anımsattı. Geçen sene ikili ticari ilişkilerde azalma görüldüğünü bildiren Shokhin, "Ortak hedefimiz, ticaret hacmindeki düşüşün sebebini ortaya koyup bu meseleleri aşmamız gerekli. Makroekonomik göstergeleri bir kenara bırakıp, bu vaziyetten nasıl kurtuluruz buna bakmalıyız" dedi.

Ülkelerinde jeopolitik etkenlerin baskısının da hissedildiğine dikkati çeken Shokhin, "Türkiye, şu anda bir nevi ön cephede bulunuyor bu jeopolitik manadaki alan okumalara karşı göğüs geriyor. AB ve Amerika'nın baskıları var, burada yatırımlara karşı mücadele ediyoruz. Sadece ümit etmekle kalmıyoruz, önümüzdeki dönemde tünelin ucunda bir ışık görüyoruz ve bu kapsamda Türk-Rus işbirliğini geliştirmeye ağırlık vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Shokhin, Rusya, Belarus, Kazakistan Gümrük Birliği'ne dahil olduklarını, gelecek senede birliğe Ermenistan ve ve Kırgazistan'ın katılacağını dile getirdi. Bir takım konularda partnerlerine bağlı olduklarına değinen Shokhin, Vietnam ile de Serbest Bölge Anlaşması yaptıklarını anlattı. Vietnam deneyiminin Türkiye ile yapılacak Serbest Ticaret Anlaşması'na da örnek olacağını vurgulayan Shokhin, iki ülke ekonomi bakanlıklarının ticarette bir serbesti getirmek için yoğun bir çalışma gerçekleştirdiğini bildirdi. Anlaşama dahilinde karşılıklı yatırımlara bir "garanti" geleceğine dikkati çeken Shokhin, ikili ilişkilerdeki bariyerin kaldırılmış olacağını belirtti.

İki ülke arasındaki projelere de değinen Shokhin, şöyle konuştu:

"Türk Akımı kesinlikle gerçekleştirilecek, fazla gecikme olmadan yapılır diye ümit ediyoruz. Türkiye'de Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapılması da bu ilişkileri hızlandırıcı bir katalizör olacaktır. Telekominikasyon, lurji gibi alanlarda da işbirliği olanağı var. Orta ve küçük işletmelerin projelerine de ağırlık vermemiz lazım. İstanbul'da sürekli KOBİ kurulması fikrini de destekliyoruz. Elverişlli yatırım ortamı oluşacak, bunun nimetlerinden Türk ve Rus KOBİ'leri faydalanacak. Özellikle 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi yolunda da önemli bir adım olacak."

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov ise iki ülkenin işadamlarının çok önemli görevleri olduğunu söyledi.

Toplantıya ayrı olarak Türkiye ve Rusya'da faaliyet gösteren firmaların üst düzey yöneticileri de katıldı. Konuşmaların hemen peşinden TOBB ve RSPP arasında 2016 yılının sonuna kadar uygulanacak eylem tasarısı imza attı.

 

05-09-2015

Facebook Yorumları