• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Türkiyede yatırımcı hala konuta para yatırıyor
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Türkiyede yatırımcı hala konuta para yatırıyor
 

Türkiye 1 Kasım’daki erken seçime kilitlenmişken, tüketici de sanki kendi kabuğuna çekilmiş vaziyette. İşte böyle bir ortamda gayrimenkulde arka arkaya yeni projeler satışa çıkıyor. Üstelik de iki üç günde satışlarını bitirenler var. Nedeni ne diye baktığımızda karşımıza fırsat alımları çıkıyor.

Türkiye’de yaklaşan erken genel seçimlere kilitlenmiş ortamda gayrimenkul projelerine gösterilen alaka dikkatlerden kaçmıyor. İnşaat şirketleri onlarca milyon liralık projelerini satışa çıkarmadan daha ön talep evresinde yaptıkları satışlarla ‘kapalı devre’ sürdürdüklerini izah ederken, kamuoyunda ‘bu haneleri kimler alıyor’ merakını uyandırıyorlar. Bunlara örnek olarak geçtiğimiz hafta içerisinde Artaş Grubu metrekaresini 9 bin 500 liradan Ataköy’de satışa çıktığı Avrupa Residence & Office Ataköy projesindeki 165 daireyi 3 günde sattığını duyurdu. İş GYO ve NEF ise Topkapı’daki İn istanbul projesinde yoğun ilgi sebebiyle Lokal etabının satışını 6 ay önceye çekti ve metrekaresi 5 bin 500 liralık dairelerden 5 günde 218 konut sattığını izah etti.

METREKARESİNİ 27 BİN LİRAYA SATACAK!

Metrekaresi 5 bin liradan aşağıya olmayan konutlardaki bu satışlar yetmezmiş gibi evvelki gün Emlak Konut tarafından yapılan ihaleyle Üsküdar’daki Hava Subayları sitesinin yalnızca 17 dönümlük arazisi için öneri edilen ücret 400 milyon lirayı geçti. İhaleye Eltes İnşaat isimiyle teklif veren DAP Yapı, projede takriben 30 bin metrekare inşaat yapıp tam 810 milyon lira kazanmaya çalışacak. Bunu ele geçirmek için konutların metrekaresini 27 bin lira gibi bir fiyata satması gerekecek firmanın patronu Ziya Yılmaz, stanbul’un geleceğine güvendiklerini söylüyor. Peki bir tarafta ekonominin durgunluğundan yakıntılar olurken, diğer yandan gayrimenkulde bu alım satımlar nasıl gerçekleşiyor? Gayrimenkul sektörünün önde gelenleri bunun yanıtı olarak piyasada riziko almayı seven yatırımcı grubunun oluşmasını gösteriyorlar.

RİZİKOSU SEVEN YATIRIMCI ARTTI

Sektör temsilcileri ‘risk seven yatırımcı grubu’ olaraktarif ettikleri kitlenin şu anda bilhassa 1+1,2+1 gibi küçük konut tiplerine yönelik yatırım yarışına girdiklerini, gündemdeki satışların da bundan kaynaklandığı ile ilgili hemfikirler. 1 Kasım’da yapılacak erken genel seçiminin hemen peşinden hükümetin kurulup yatırım abuhavasının iyileşmesiyle satışların daha da artacağına inanan temsilciler, dövizdeki yükselme nedeniyle seçim sonrasında konut fiyatlarına yüzde 10-15 zam geleceği bilgisini verirlerken, “Şu anda tam satın alma vakiti” ifadelerini de kullanıyorlar.

FIRSAT ORTAMI ORTAYA ÇIKTI

EYG Gayrimenkul Geliştirme Başkanı Ömer Faruk Çelik: “Döviz kuru yükselince inşaat fiyatlarının yükselmesi gerekiyordu ancak böyle bir ortamda bunlar şimdiye kadar ücretlere yansıtılmadı. Arada da fiyatlar yüzde 15-18 arttı. Hangi partiyle olursa olsun bir hükümet kurulacak ve fiyatlar ücretlere ilave edecektir. Şu anda alımlar için ideal bir fırsat ortamı var, yatırımcılar bunu değerlendiriyorlar.”

20-09-2015

Facebook Yorumları