• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Türkiyede zeytin ağacı sayısı 170 milyona yaklaştı
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Türkiyede zeytin ağacı sayısı 170 milyona yaklaştı
 

Yapılan belirlemelere göre Türkiye' de zeytin ağacı sayısı 167 milyon sayısına erişti.

Milli Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Ümmühan Tibet, "Önümüzdeki senelerde ağaç sayımıza göre rekoltemizde de çok artış olacağına ve imalat miktarıyla da hedef koyduğumuz dünya ikinciliğini yakalayacağımıza inanıyoruz" diye konuştu.

 

UZZK'dan yapılan izahta, Konsey'in koordinatörlüğünde sektörün tüm bileşenlerinin katılımıyla oluşturulan uzman grubunun yaptığı tespitlerin neticeleri paylaşıldı.

İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Bursa, Manisa, Aydın, Muğla, Adana, Antalya, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa şehirlerinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı şehir ve kaza Tarım Müdürlüklerinden temin edinilen bilgilere göre, Türkiye genelinde toplam zeytin ağacı 167 milyon 847 bin 627 adet olarak belirlendi.

Meyve veren 145 milyon 321 bin 360 adet ağaç olduğu belirlerken, bu oran geçen seneye göre 3,4 artış gösterdi. Meyve vermeyen ağaç sayısı ise geçen seneye göre yüzde 6,2 azalarak 22 milyon 526 bin 267 adet oldu.

Ağaç başına vasati 7,9 kilogram zeytin verimi ile üretim miktarına ait ise şu bilgiler verildi:

"Toplam zeytin dane üretiminin geçen seneye göre yüzde 5,2 azalarak 1 milyon 108 bin 188 ton, sofralık zeytinin geçen sene ile aynı düzeyde 397 bin 25 ton, zeytinyağının ise geçen yıla göre yüzde 15,9 azalarak 143 bin 115 ton ele geçirileceği düşünülmüştür. Geçtiğimiz iş yılında ücretlerin daimi yükseleceği arayışı ile devreden zeytinyağı stoğumuzun takriben 20 bin ton düzeyinde olduğu düşünülmektedir. Bu vaziyette, devreden stok ile beraber 2015 – 2016 iş senesi toplam zeytinyağı miktarının 163 bin ton olduğu görülmektedir."

İzahta görüşlerine yer verilen UZZK Başkanı Tibet, rekolte tahminlerinin mevsim başında yapılması dolayısıyla abuhava şartlarındaki değişimlere bağlı olarak öngörülen rakamlarda sapmalar olabileceğini, başka bir deyişle üretilen zeytinin yağlığa veyahut sofralığa kaydığını ve bunun da üretilen ürün miktarlarını değiştirdiğini aktardı.

25-09-2015

Facebook Yorumları

replika saat
astropay
paykasa
astropay
astropay