• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Türksat 4B uydusu fırlatılıyor
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Türksat 4B uydusu fırlatılıyor 

Eriştirme, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Türksat 4B uydusunun bu gece uzaya fırlatılacağını izah etti.

Bilgin, yaptığı izahta, mevzubahis uydunun 16 Ekim Cuma günü (bu gece) Türkiye saatiyle 23:40'ta Baykonur Fırlatma Üssü'nden fırlatılacağını kaydederek, "Fırlatmadan sonra yörüngeye yerleştirme ve yörünge testlerinin bitirmesinin hemen peşinden aralık ayında devreye alacağımız Türksat 4B uydusu, ka bandı üzerinden internet ulaşımı için kullanılacak. Uydu ile hem kapasitemiz artacak hem de uydu üzerinden internet kullanımı yaygınlaşacak" ifadesini kullandı.

"İNTERNET HIZI ARTACAK"

Ka band ile uydudan sağlanan internetin hızında artış sağlanacağını bildiren Bilgin, "Türksat 4B uydusunda yer alan ka band ile daha uygun fiyat ile yüksek hızlı internet ulaşımı sağlanacak ve toplam 3 Gbps data haberleşme kapasitesi artışı sağlanacak" diye konuştu.

Bilgin, uydunun ka frekans bandında sağlayacağı 792 MHz ilave kapasitenin televizyonların canlı yayın geçişlerinde de yoğun olarak kullanılacağını dile getirerek, "Türksat 3A, Türksat 4A haberleşme uyduları üzerinde veri haberleşmesi ve canlı yayın geçişleri için ayrılan kapasitenin Türksat 4B uydusuna aktarılarak, 42 derece doğu yörüngesinde televizyon yayıncılığı için kapasite artışı sağlanacak ve daha fazla TV kanalına hizmet verilebilecek" dedi.

Türksat 4B uydusunun imalatı 4 Haziran 2014'te bitirmiş, Baykonur Uzay Üssü'nde proton roketinde başka uyduların fırlatılması esnasında olan arızalar sebebiyle fırlatma işlemleri durdurulmuş, Türksat 4B için de 16 Ekim 2015 tarihi belirlenmişti.

 

16-10-2015

Facebook Yorumları