• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Vergisini düzenli ödeyene müjde
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
Haber Detayları

Vergisini düzenli ödeyene müjde 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Yükümlü geçmişteki borçlarını düzenli ödediyse, geçmiş 3 seneye bakacağız vergi denetimlerinde rastgele bir sıkıntı yoksa, 3 seneninde karnesi pekiyi ise o vakit diyeceğiz ki 'ödeyeceğiniz vergiyi daha düşük oranda ödeyin.' Oran indirimine gideceğiz." diye konuştu.

Ağbal, yaptığı izahta, Maliye Bakanlığı olarak daimi yurttaşın, mükelleflerin haklarını güçlendirme ile ilgili tertip etmeler yaptıklarını söyledi.

Bu tertip etmelere devam edeceklerinin vurgulayan Ağbal, bilhassa vergi denetimi konusunun, yükümlü için her zaman kaygı kaynağı olduğunu, bu konuda kendisine de ara ara yakıntılar geldiğini anlattı.

Hem tertip eden raporlar hem de incelemenin yapılma biçimi konusunda mükelleflerin bazen haksızlığa uğradıklarını düşündüklerini ifade eden Ağbal, Vergi Denetim Heyeti'nun bitirdiği çalışmalar doğrultusunda yeni bir yönetmelik farklığı yapılacağını bildirdi.

'Yurttaş rapor ile ilgili bilgilendirilecek'

Ağbal, mükelleflerin, vergi incelemesi esnasında inceleme personelinden her türlü bilgiyi isteme hakkına kavuşacağını anlatarak, "Yeminli mali müşaviri istediği zaman, özellikle inceleme bitirmeden önce gelip, denetim personelinden incelemenin seyrine ait bilgi alabilecek." dedi.

Mevcut uygulamada, son inceleme tutanağını imza atan yurttaşın, o tutanağın neticenine göre hakkında yapılacak işlem konusunda bilgi sahibi olamadığını belirten Ağbal, şu değerlendirmede bulundu:

"Başka bir deyişle bir tutanağa imzalıyorsunuz fakat o tutanak size yarın, öbür gün vergi veyahut ceza olarak geliyor. Burada yaptığımız tertip etme ile artık diyoruz ki tutanağı imza atarken, o tutanağın neticenine göre nasıl bir rapor yazılacağı ile ilgili yükümlü bilgilendirilecek. Bilgi sahibi olacak ve ondan sonra imzalayıp atmama kararını verecek veya o raporla alakalı şayet varsa savunmaları tutanağa geçirebilecek. Bunlar son derece ehemmiyetli tertip etmeler."

Ağbal, vergi inceleme raporu işleme girmeden önce karşı çıkılabileceğini vurgulayarak, "Yurttaş itiraz hakkını etkin kullanamıyor. Rapor Değerlendirme Komisyonlarına gidildiğinde, rapor ile ilgili bilgi sahibi olmadığı için kendini müdafaa edemiyor. Geliyor komisyona, komisyon kendisini orada eksik bilgilendiriyor, dolayısıyla savunma hakkını kullanamıyor. Yönetmelikte yapacağımız farklıkta bilhassa Rapor Değerlendirme Komisyonları yurttaşı müzakereye çağrı etmeden önce rapor ile ilgili kendisine genel bir bilgi verecek. Bütün bunları, vergi denetiminde yükümlü haklarının güçlenmesi için yapıyoruz." dedi.

'Maliye çok geçmişle uğraşmayacak'

Bunların yanı sıra, yapacakları çok ehemmiyetli bir legal tertip etme ile vergi denetiminde sanki yeni bir dönemi başlatacaklarını anlatan Ağbal, "Vergi yasalarımıza göre, mükellefin geçmiş 5 seneye ait hesapları incelenebiliyor. 2016 senenindeyiz ve Maliye Bakanlığı olarak 2011'e kadar geriye dönük inceleme yapabiliyoruz. 2011 seneninde ne yaptığımızı hangimiz anımsarız? Anımsayamayız. Bu sahiden mükelleflerin üzerinde büyük bir tedirginlik alana getiriyor. Diğer taraftan 5 senelik inceleme müddeti, açıkça Maliye Bakanlığını da atalete itiyor." ifadelerini kullandı.

Maliye Bakanı Ağbal, mükellefle alakalı rastgele bir eksiklik bulunduğunda 5 sene ansızın incelendiğini, böylelikle ciddi meblağlarda vergi ve cezaların ortaya çıkabildiğini bildirdi.

Bunun neticeninde da mükellefin sanki yıkıldığını ifade eden Ağbal, şöyle konuştu:

"Dolayısıyla burada diyoruz ki Maliye Bakanlığı daha çok ve çabalı çalışsın. Şayet bir mükellefin defter ve vergisini inceleyecek ise bu en çok 3 sene olsun, 5 sene olmasın. Böylelikle yurttaşımız yalnızca geçmiş 3 yıla ilişkin olarak hazırlıklarını yapsın, herhangi bir şekilde inceleme olduğunda da kendini müdafaa edebilsin.

Böylelikle zaman zaman geçmişe dönük matrah artırımı talepleri de bana göre artık gelmeyecek, herkes hazırlıklı olacak. Maliye de daha fazla bugünü inceleyecek, çok geçmişle uğraşmayacak. Asal olan bugün ki muameleleri bugün incelemek, yoksa geçmişe dönmek değil."

'Mükellefimizin zor gününde yanında olacağız'

Maliye Bakanı Ağbal, zor gününde mükellefin yanında olmak istediklerini de söyledi. Yakın zamanda hazırlanacak pakette bu konuya ilişkin de ehemmiyetli yeniliklerin olacağını aktaran Ağbal, şu bilgileri paylaştı:

"Yurttaşımız iyi gününde vergisini ödüyor. İyi kazanıyor ve herhangi bir şekilde vergi borcunu aksatmıyor. Vergi incelemesi yapmışız, herhangi bir şekilde denetimde eksik bir vaziyeti yok. Ticaret bu, ticari hayatın içinde zaman zaman olur iki tane çekiniz döner, işleriniz aksar ve ödeme noktasında zora düşebilirsiniz. Böyle bir vaziyette Maliye Bakanlığının ne yapması gerekli? Mükellefin elinden tutması, onu tutup kaldırması, yardımcı olması lazım."

Mevcut uygulamada 'tecil' diye bir tertip etme bulunduğuna ancak bunun zorda kalan mükellefe yardım etmediğine dikkati çeken Ağbal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ne diyor bu tertip etme, 'güvence vereceksin.' Zati zorda kalan mükellef teminat verse borcunu öder veya yüksek oranlı gecikme zamları istiyoruz. O zaman da zor vaziyette olan mükellef bu paraları ödemekte zorlanıyor. Dolayısıyla şunu yapmak istiyoruz. Geçmiş dönemlerinde vergi borcunu düzenli ödeyen, vergi denetimleri sırasında herhangi bir sıkıntısı olmayan mükellefimiz, herhangi bir şekilde zor vaziyete düştüğünde biz ona çok daha düşük oranlarda, belki de getiri hiç almayacağız, teminat istemeyeceğiz çok daha uzun vadelerde taksitlendirme olanağı getireceğiz. Belki de belli bir müddet hiç almayacağız. Ehemmiyetli olan mükellefi iyice aşağıya çekmek değil, onu tutup kaldırmak ve işlerinin devamını sağlamaktır. Buna son derece ehemmiyet veriyoruz ve bu tertip etmeyi de allahın izniyle yapıyoruz."

Karnesi 'pekiyi' olan mükellefe ödül

Zaman zaman çıkarılan yine yapılandırma yasaları hakkında gelen itirazlara da değinen Ağbal, bunların hepsini dikkate aldıklarını ve üzerinde çalıştıklarını söyledi.

"Ben iyi niyetli bir mükellefim, vergi borçlarımı süresinde ödedim, herhangi bir şekilde de geçmişten bir denetimle alakalı sıkıntım yok. Bana hiçbir şey yapmıyorsunuz ama borcunu zamanında ödemeyenlerin faizlerini, cezalarını siliyorsunuz, vergi denetiminde bir şey çıkmışsa da ondan kurtuluyor. Peki benim günahım, suçum ne?" şeklinde itirazlar olduğunu ifade eden Ağbal, bu konuda da yeniden aynı yaklaşımla bir tertip etme getireceklerini aktardı.

Ağbal, şunları kaydetti:

"Mükellef geçmişteki borçlarını düzenli ödediyse, geçmiş 3 yılına bakacağız vergi denetimlerinde herhangi bir sıkıntı yoksa, 3 yılında karnesi pekiyi ise o zaman diyeceğiz ki 'ödeyeceğiniz vergiyi daha düşük oranda ödeyin.' Oran indirimine gideceğiz. İnanıyorum ki böyle bir sistemde mükelleflerimiz gönüllü vergi uyumuna daha çok önem verecekler. Ayrı olarak dürüst mükelleflerimiz de bu şekilde ödüllendirilmiş olacak."

Bu konulara ilişkin çalışmaların hemen hemen bitirmek üzere olduğunu belirten Ağbal, Meclis açılır açılmaz bakanlık olarak çalışmaları hükümete arz edeceklerini ve Kabine'nda da kabul görmesi vaziyetinde süratle Meclis'e göndereceklerini söyledi.

Ağbal, "İyi niyetli mükellefe Maliye olarak elimizi ne kadar uzatır da gönüllü uyumu artırırsak, devletin topladığı vergiler artar. Burada yurttaş, toplanan verginin nerede kullanıldığına bakıyor. Vergiyi öderken de devletinin kendisine nasıl yaklaştığına bakıyor. Bu tertip etmeler ben inanıyorum ki Türkiye'de gönüllü vergi uyumunu daha da artıracak." diye konuştu.


 

18-09-2016

Facebook Yorumları