• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Yargıtay HDP için harekete geçiyor
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Yargıtay HDP için harekete geçiyor
 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, "Anayasa'nın politik partilerle alakalı maddelerine terslik" gerekçesiyle HDP konusunda inceleme başlattı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP'nin faaliyet ve söylemlerine konusunda incelemenin hemen peşinden gerek görürse dava açılması için harekete geçecek.

İNCELEME BAŞLATILDI

Star'ın haberine göre, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP ile ilgili Anayasa'nın 68 ve 69. maddelerinde belirtilen, "Hiçbir siyasi parti suça teşvik edemez" kararı uyarınca re'sen inceleme başlattı. Başsavcılık, bu kapsamda medyada çıkan haberler, parti hakkındaki yakıntılar ile HDP'li bir takım parti yöneticiler ile ilgili başlatılan soruşturmaları mercek altına alındı.

KANITLAR İNCELENECEK

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Politik Partiler Bürosu'nun, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın "Biz sırtımızı YPG'ye, YPJ'ye ve PYD'ye yaslıyoruz. Bunu söylemekte, bunu müdafaa etmekte hiçbir mahzur görmüyoruz.", Selahattin Demirtaş'ın, "Halkımız, siyasi müesseselerimiz, sivil toplum örgütleri, belediyeler, meslek örgütleri gibi bütün toplumsal yapılar kendi güvenlik önlemlerini de geliştirmelidir." izahları ile HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın PKK kuryesini Ceylanpınar'a götürdüğü görüntüleri incelemeye aldığı dile getirildi.

DAVA AÇILABİLİR

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP'nin faaliyet ve söylemlerine konusunda incelemenin hemen peşinden gerek görürse dava açılması için harekete geçilecek. Anayasa'nın 68. maddesi'ne göre, politik partilerin kapatılması, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın açacağı dava, Anayasa Mahkemesi'nce net karara bağlanıyor.

28-07-2015

Facebook Yorumları