• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Yatırımcı Analizi Hükümet 1 Kasım tarihinde kurulacak
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Yatırımcı Analizi Hükümet 1 Kasım tarihinde kurulacak
 

Gedik Yatırım: 1 Kasım'da hükumet kurulacak.

Gedik Yatırım, 1 Kasım'daki seçimin hemen peşinden hükumetin kurulmasını beklediklerini, bunun da borsa üzerindeki baskıyı azaltacağını bildirdi.


 

Türkiye'de banka dışı aracı müesseseler arasında işlem hacminde ilk sırada yer alan Gedik Yatırım 1 Kasım seçiminin ardından bir hükümetin kurulacağını düşündüklerini belirterek, yatırımcılara pay senedi piyasasında "biriktir" tavsiyesi verdiklerini izah etti.  

Gedik Yatırım'ın Gedik Universal ve Gedik Private hizmetlerinin tanıtıldığı medya toplantısında dağıtılan taktik raporunda, "Bilhassa politik belirsizliğin kalktığına dönük bir algı oluşacak olursa, BIST'ın üzerinde bir müddettir devam eden baskının azalacağını düşünüyoruz" denildi.  

"SERT DÜŞÜŞLERİN SONUNA GELİNDİ"

Gedik Yatırım'ın altın ve gümüş konusunda tahmini ise şöyle: "Emtia ücretlerinde görülen sert düşüşlerin sonuna yaklaşıldığını, bilhassa de değerli llerin tepkipotansiyelinin gün geçtikçe artığını arttığını düşünüyoruz. Fed’in ürem artış süreci bu ürünlerin defiyatını baskılıyor olsa da bugüne kadar bu beklentinin en çok fiyatlandığı ürünlerin emtialar,emtialar özelinde de değerli madenler olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden pay senetlerinde olduğugibi emtialarda da biriktirme döneminin geldiğini düşünüyoruz. Ananesel açıdan en çok tercihedilen altın ve gümüş içinde tercihimizi gümüşten yana kullanıyoruz. Tercihimizi gümüşten yanakullanmamızda, altın/gümüş rasyosunun grafikte de görüldüğü üzere son senelerdeki doruk (direnç)düzeylerini test ediyor olması tesirli oldu. Bu rasyonun yükselmesi altının gümüşe göre daha pahalıhale geldiğini işaret ediyor. Gümüşte orta vadeli (3-6 ay) hedefimiz ise 1,55 TL/gr şeklinde bu dayaklaşık olarak %9’luk bir kazanç potansiyeli mananına geliyor."

SEÇİMLERE YÖNELİK BEKLENTİ

Toplantıda gazetecilerin suali üzerine Gedik Yatırım Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan da, belirsizliğin kalkmasını "üçüncü bir seçim olmaması" ve "bir şekilde reformları yürütecek bir hükümetin kurulması" olarak tanımladı. 

Raporda 1 Kasım 2015'te gerçekleşecek seçim öncesi kamuoyu ile paylaşılan anketlerin 7 Haziran seçimlerine göre çok büyük değişimler olmayacağını işaret ettiği belirtilerek şöyle denildi: 

"Buna rağmen sürprizlere de açık olmak gerektiğini düşünüyoruz. Seçim sonrasında ortaya çıkacak tablo ne olursa olsun siyasi partilerin ülkeyi yeni bir seçime götürmemek için tüm yolları tecrübe edeceklerini, bu yüzden de 7 Haziran seçimlerinden değişik olarak 1 Kasım seçimlerinin ardından icracı bir hükümet kurulacağını düşünüyoruz. Kurulacak hükümet TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ile beraber piyasa tarafında da güvenoyu alacak ve yapısal reformları başlatabilecek bir hükümet olarak açıklanırsa sene son bölümü ve 2016 seneyin ilk çeyreği piyasalarımızda özellikle de BİST’te toparlanma dönemi olabilir. Bu nedenle değerlemeler açısından da cazip ücretlere gerileyen hisse senetlerinin, olası yeni düşüşleri de göz önünde bulundurarak kademeli bir şekilde sene son zamanı ve 2016’nın ilk çeyreği için biriktirilmesi gerektiğini düşünüyoruz" 

Toplantıda ayrı olarak 2016 seneninde piyasalarda volatilite yaratabilecek ve izlenecek iki ehemmiyetli konunun Nisan ayında gerçekleşecek TCMB başkan seçimi ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ başkanlık seçimi olduğuna dikkat çekildi. 

Beynelmilel piyasalarda Çin ve Fed'in ürem artırımının  ehemmiyetli olacağına dikkat çekilen raporda, "Çin’de izah edecek verilerin global piyasalar üzerindeki tesirinin çok daha net bir şekilde hissedeceğimiz bir döneme girdik" denildi. 

"FED KARARI EHEMMİYETLİ"

Raporda 2014'ün ortalarında başlayan FED ürem artışı tartışmasının devam ettiğine dikkat çekilerek, "Yapılacak bu artıştan ziyade ortaya konulacak yeni yol haritasının daha ehemmiyetli olacağını, piyasada oluşacak trendin de faiz artışına göre değil, ortaya konulacak yol haritasına göre şekilleneceğini düşünüyoruz. Bu nedenle faiz artışı yapıldıktan sonra piyasa arkadaşı bir yol haritası çizilecek olur ise GOP’lar üzerindeki baskının hafiflediğini görebiliriz" denildi. 

Toplantıda verilen bilgiye, göre Gedik Yatırım 2015 seneyin ilk sekiz ayında 84 milyar TL işlem hacmi ve yüzde 6.26 pazar hissesi ile banka orijinli olmayan yatırım kuruluşları arasında birinci sırada; tüm müesseseler arasındaki işlem hacmi sıralamasında ise dördüncü sırada bulundu.

 

07-10-2015

Facebook Yorumları