• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Yeni asgari ücretin detayları
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
Haber Detayları

Yeni asgari ücretin detayları
 

Net asgari fiyatın yılbaşında 1.300 liraya çıkacak olması işçiden, patrona kadar geniş kesimi etkileyecek. Kısa vadede en fazla etkilenecek olanlar ise doğum, askerlik veya yurtdışı borçlanması yapanlar olacak. Borçlanmayı yeni seneye sarkıtanlar ise yüzde 29 daha fazla ödemek zorunda kalacaklar. Doğum borçlanmasını yeni sene girmeden yapanlar bir çocuk için 2 bin 859 lira daha az ödeyecek. 

Net asgari fiyatın yılbaşından itibaren yüzde 30 artarak bin 300 liraya çıkacak olması, işçisinden patronuna, gencinden yaşlısına, esnafından part time çalışan taksicisine kadar herkesi 25 ayrı kanaldan etkileyecek. Tesirlerin kimisi yük getirirken, kimisi de avantaj sağlıyor. Kısa vadede en fazla etkilenecek olanlar ise Sosyal Güvenlik Müessesesi’ndan (SOSYAL GÜVENLİK KURUMU) doğum, askerlik veya yurtdışı borçlanması yapanlar olacak. Borçlanmayı yeni seneye girmeden yapanlar kazançlı çıkacak. Yeni seneye sarkıtanlar ise yüzde 29 daha fazla ödemek zorunda kalacaklar. Doğum borçlanmasını yeni sene girmeden yapanlar bir çocuk için 2 bin 859 lira, üç çocuk için ise 8 bin 577 lira daha az para ödeyecekler. Gelecek hafta yeni hükümetin kurulmasının hemen hemen peşinden Asgari Fiyat Tespit Komisyonu da 2016 senesi asgari fiyatını belirlemek için çalışmalarına başlayacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu, evvelki hafta bir araya geldiği emek ve iş dünyasının temsilcilerine, asgari fiyat üzerindeki vergi yükünün aşağı çekilmesi için çalışma yaptıklarını söyledi. Vergi indiriminin, önceden olduğu gibi yeniden çocuk sayısı dikkate alınarak kademeli şekilde hayata geçirilmesi bekleniyor. Hali hazırda üç çocuğu bulunan ve eşi çalışmayan asgari ücretlilerden vergi alınmıyor.

PRİMİ KENDİ ÖDEYENLERİşçi, patron ve Bağ-Kur’luların yanı sıra Genel Sıhhat Sigortası (GSS) primi ödeyenler, isteğe bağlı sigortalılar, ayda 30 günden az çalıştıkları için eksik günlerinin primini kendileri ödemek zorunda kalanlar, Türk müteahhitler tarafından yurtdışına işçi olarak götürülenler de etkilenecek. Ancak, asgari ücretteki artıştan pozitif etkilenenler de var. İşsizlik aylığı ve hanede bakım fiyatı alanlar, 65 yaş aylığı, özürlü aylığı ve GSS için gelir testi yaptıran düşük gelirliler pozitif etkilenecekler arasında bulunuyor. Asgari geçim indiriminin (AGİ) herkes için yükselecek olması hasebiyle, işçi ve memur takriben 16 milyon fiyatlı çalışan daha fazla para alacak.

GURBETÇİNİN BORÇLANMA FİYATI 50.7 BİN LİRA ARTACAKYurtdışındaki Türk yurttaşı işçilere, çalışmadıkları müddetler için borçlanarak emeklilik hakkı sağlanıyor. Bunun için 7.200 gün prim ödemesi gerekiyor. Primler, asgari ücret ile asgari ücretin 6.5 katı arasında belirleyebildikleri kazanç üzerinden hesaplanarak ödeniyor. Borçlanmak için evvelce hazırlığını yapmış olan gurbetçilerin ellerini tez tutmaları gerekiyor. Ters takdirde, 2016 seneye kalırsa 50 bin 731 lira daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacaklar.

ASKERLİK İÇİN BORÇLANMADA ZARAR BİN 430 LİRA 
En çok borçlanma er ve erbaş olarak veyahut yedek subay okulunda geçen askerlik müddetleri için yapılıyor. Bir senelik askerlik borçlanması için sene başına kadar 4 bin 890 lira ödemek yeterli iken, 1 Ocak 2016 tarihinden sonra 6 bin 320 lira ödenmesi gerekecek. Yeni senede yapılması şart olan fazladan ödeme bin 430 lira olacak.

YER ALTI MADEN İŞÇİLERİNE 600 LİRA ZAM

Asgari fiyatın bin 300 liraya çıkmasından yararlanacak kesimlerin başında yer altı maden işçileri geliyor. Soma faciasından sonra yapılan tertip etmeyle taban fiyatları asgari fiyatın iki katına çıkartılan yer altı maden işçileri, sene başından itibaren 2 bin lira yerine 2 bin 600 lira fiyat alacaklar.

ASGARİ FİYAT 25 KANALDAN ETKİLEYECEK- İşçi ve patron sosyal güvenlik primleri 

- Bağ-Kur primleri 

- Genel Sıhhat Sigortası primi 

- İşsizlik Sigortası primi 

- Sosyal Güvenlik Destek Primi 

- Kıdem tazminatı 

- İhbar tazminatı 

- Sosyal Güvenlik Müessesesi yönetimsel para cezaları 

- Çeşitli vergilerle alakalı para cezaları 

- Fiyattan kesilen gelir ve damga vergisi 

- Çıraklar ve stajyer talebelerin SOSYAL GÜVENLİK KURUMU primleri ve fiyatları 

- Doğum, askerlik ve yurtdışı borçlanması 

- İsteğe bağlı sigorta primleri 

- Taksici, dolmuşçu, kılavuz ve part - time çalışanların sigorta primleri 

- İkili kontrat bulunmayan ülkelere çalışmaya giden işçilerin sigorta primleri 

- Genel Sıhhat Sigortası ödemelerinde gelir testi kriteri 

- Geçici işsizlik ödeneği 

- İşsizlik aylığı 

- Asgari geçim indirimi 

- Evde bakım ücreti 

- 65 yaş ve engelli aylığı kriteri 

- Emekli aylıkları 

- Teşvik uygulamalarındaki sübvansiyonlar 

- Ferdi Emeklilik Sigortası için sağlanan devlet katkısı

  

ETKİLENECEK 3 KESİM DAHA VAR

GSS PRİMLERİNDEN KURTULUN:  

Sigortası olmayanların ödemeleri şart olan Genel Sıhhat Sigortası primleri hanehalkının kişi başına düşen geliri üzerinden hesaplanıyor. Bu da asgari fiyata göre hesaplanıyor. Sene başından sonra hane içinde kişi başına gelir 548.6 liranın altında ise prim ödemekten kurtulacaklar. Son testte, hududa yakın geliri çıktığı için prim ödemek zorunda kalanlar, 1 Ocak sonrası müracaat ederse prim ödemeyebilir.

EVDE BAKIM VE 65 YAŞ AYLIĞI: 

Evde bakım için hali hazırda hane içinde kişi başına gelirin 667 liranın altında olması gerekiyor. 1 Ocak sonrası ise 867 liranın altında olması yeterli olacak. Kişi başına geliri 670-850 lira arasında çıktığı için müracaatı reddedilenler yine müracaat edebilir. 65 yaş aylığı bağlanabilmesi için ise halen kişi başına gelirin 333 liranın altında olması gerekirken, 1 Ocak’tan itibaren 433 liranın altında olması yeterli kabul edilecek.

FİYATLILARA 33 LİRA ASGARİ ZAMMI:

Fiyatlılara aylıklarına ek olarak şu an her ay en az 90.11 lira Asgari Geçim İndirimi (AGİ) karşılığı ödeme yapılıyor. Evli ise, eşi çalışmıyorsa, çocukları varsa bu rakam artıyor. AGİ meblağı, her sene asgari fiyata göre yeniden hesaplanıyor. 2015 yılında 90.11 lira olan AGİ, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 123.43 liraya çıkacak. Dolayısıyla, fiyatla çalışan herkesin aldığı AGİ’de en az 33 lira artış olacak.

ASGARİ FİYAT ARTIŞI % 2 EK FİYAT GETİRİR

Garanti Yatırım, asgari fiyat artışının halka açık şirketlere tesirini değerlendiren raporunda bu şirketlerin vasati aylıklarına ait hesapları da paylaştı. Businessht.com’da yer alan bu hesaplamalara göre ortalama aylığı en yüksek şirket Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası (TSKB) oldu. Bankanın ortalama aylığı 15 bin TL’nin üzerinde. TSKB’yi 13 bin 356 lira ile THY izledi. THY’nin hemen peşinden ise 13 bin 201 lira ortalama aylıkla Emlak GYO geldi. 


BANKA AVANTAJLI 

Vasati aylık sıralamasında enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin ilk sıralardaki ağırlığı dikkat çekti. Bununla beraber bankacılık sektörünün de diğer sektörlere mukayese et daha iyi vasati aylıklara sahip olduğu dikkat çekti. Yüzde 30’luk asgari fiyat artışının şirketlere yüzde 1.5 ila 2 arası ek fiyat getirebileceğini hesaplayan analistler, asgari fiyat artışının tüketimi artırarak satış büyümesi sağlayabilece- ğini, ancak işgücünde azalmaya gitme ihtimali bulunduğuna dikkat çektiler.

FİYATTA CİNSİYET EŞİTLİĞİ 118 SENE SONRA

 
Dünya Ekonomik Forumu’na göre, aylıkta kadın-erkek eşitliği, 2133 seneye kadar sağlanamayacak. Rapora göre, kadın ve erkeklerin aynı işte eşit fiyat almaları ancak 118 sene sonra sağlanabilecek. Kadın-erkek eşitliğini en iyi sağlayan ülkeler arasında Türkiye 145 ülke arasında 130’uncu sırada bulunuyor. 

20-11-2015

Facebook Yorumları