• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Yükselen işsizlik sosyal patlama riskini arttırıyor
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Yükselen işsizlik sosyal patlama riskini arttırıyor
 

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, çalışmaya hazır, iş bulmaya ümidi olmayanlarla beraber geniş tanımlı işsizlik oranının yüzde 17'lerde olduğunu belirterek, "TÜİK'in izah ettiği Haziran ayı işsizlik rakamlarına bakıldığında, Türkiye'de işsizliğin Haziran'da evvelki sene aynı dönemine göre 0.6 puan artışla yüzde 10.2 olduğunu, resmi işsiz sayısının ise 247 bin kişilik artışla 3 milyon 127 bine çıktığını görüyoruz. İzmir'deki işsizlik ise yüzde 16'lara dayandı. Türkiye genelinde genç işsizlik Haziran'da 1.7 puanlık artışla yüzde 19.4'e çıkmış vaziyette. Haziran'da en yüksek işsizlik oranı yüzde 28.7 ile tarım dışı genç kadın işsizliğinde yaşandı. Son bir senede genç işsiz sayısı 96 bin kişi arttı. Resmi işsiz sayısına geniş tanımlı (çalışmaya hazır, iş bulma ümidi olmayanlar) işsizler ilave ettiğinde 5 milyon 586 bin insanımız işsiz. Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 17'leri buldu" diye konuştu. 

İŞSİZLİK 70 AYIN TEPE NOKTASINDA

İşsizlik rakamlarını mevsimlik işçileri çıkararak değerlendiren Tanrıkulu, verilerin daha da vahim olduğuna dikkkat çekerek, şöyle konuştu:
"Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı Haziran'da yüzde 10.9 ile son 70 ayın doruğuna çıktı. Yeniden mevsimsellikten arındırılmış genç işsizlik oranı yüzde 20.5'i, tarım dışı işsizlik oranı ise yüzde 12.9'u bulmuştur. Mevsim tesirlerinden arındırılmış istihdam bir evvelki döneme göre 222 bin kişi azalmış ve 27 milyon 128 bin kişi olarak gerçekleşmiş. İstihdam oranı ise 0.5 puan azalarak yüzde 46.2 olmuş.
İstihdam ekonominin can damarlarında da azalmaya devam ediyor. Bu bağlamda, Mayıs döneminden, Haziran dönemine tarım sektöründe 129 bin, endüstride 56 bin, inşaatta ise 66 bin gerilemiş."

"EKONOMİK BÜYÜME YETERSİZ, ENDÜSTRİDE KAYIP SÜRÜYOR"

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, yüksek işsizlik rakamları ülkenin yazgısı oldukça sosyal patlama yaratabileceğine dikkat çekerek, şunları söyledi: 

"Yetersiz büyüme rakamlarına da yansıyan endüstri imalatında görülen yavaşlamanın tesirleri, önümüzdeki dönemde imalat sanayi istihdamına yansıyacak ve bu negatif tablo daha da kötüleşebilecek.

Nitekim özel sektör yatırımları durma noktasına geldi, faaliyette olanlar kapasite küçültmeye yöneldi. Yeni yatırım ve istihdam alanı hemen hemen yok denecek vaziyette. Özel sektörün yurtdışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 2016'nın 7 ayında 11.2 milyar dolar artışla 206.6 milyar dolara, kısa vadeli borcu ise 18.6 milyar dolara erişmişti. Bunca borç yeni yatırım ve istihdama yeteri düzeyde gitmiyor. Asal düşünülmesi, tartışılması ve çözülmesi şart olan mesele burada yatıyor. Dünya, 'sanayi 4.0' taktiklerini geliştirirken, hali hazırda ülke olarak endüstride kan kaybı yaşayan Türkiye, bu alanda ayakları yere basan ve teşebbüsçümüzü heyecanlandıracak bir taktik vesikasını hayata geçiremedi. Hal böyle olunca yüksek işsizlik rakamları Türkiye'nin ve İzmir'in yazgısı olarak kalmaya devam edecek, yüksek işsizlik sosyal bir patlamaya kapı aralayabilecek."

"BORÇLARINI ÖDEYEMEYEN KİŞİ SAYISI ARTIYOR"

İşsiz kalan, iş bulamayan yurttaşlarımızın vaziyetini gözler önüne seren verilerden söz eden Tanrıkulu, iş bulma alanında faaliyet gösteren web sitelerine ve TÜRKİYE İŞ KURUMU'a müracaatların bu dönemde sıçrama yaptığını, işsizlik ödeneği başvurularınin ise Mayıs sonu bakımından bir evvelki seneye göre yüzde 49 oranında arttığını söyledi. Tanrıkulu, " Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre; Temmuz 2016 bakımından 2 milyonun üzerinde kişi kredi kartı borçlarını ödeyememiştir. Aldığı ferdi kredileri ödeyemeyenlerin sayısı ise 1 milyon 700 binden fazladır. Toplamda takriben 3 milyon kredi kartı ve ferdi kredi borcunu ödeyememektedir. Borç artık yiğidin kamçısı olmaktan çıkmış, yiğidin hayatında kamburu olmuştur. Geçim derdi, işletmesini ayakta tutabilme gayreti kolay değildir ve artık bunu iktidar kavrayabilmelidir. Bu yüzden iktidar yapay ve geçici ekonomik tedbirler, paketler yerine gerekirse Yenikapı'da sağlanan uzlaşma doğrultusunda kalıcı ekonomik programlar üzerinde çalışmayı ve hayata geçirmeyi gözden geçirmelidir. Ehemmiyetli olan; istihdam yaratacak yeni bir ekonomik modelin hayata geçirilmesidir. MHP bu manada elinden gelen her türlü destek ve katkıyı iktidara sunmaya hazırdır. Yeter ki; insanlarımızın mutluluğu ve refahı hak ettiğinden fazla olsun."

Kaynak : Cumhuriyet

21-09-2016

Facebook Yorumları