• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Rss
Yunanistan milletvekili maaşlarını yüzden 20 düşürdü
İsyerlerim.Com | Sektörlerin Buluşma Noktası
Action Coin
Haber Kategorileri
İlginizi Çekebilir
Haber Detayları

Yunanistan milletvekili maaşlarını yüzden 20 düşürdü
 

Yunanistan hükümeti, bakanlar ve kamu üst düzey yöneticilerinin aylıklarında kesinti yapılmasını, milletvekili aylıklarındaki vergi oranlarının da artırılmasını kararlaştırdı.

Başbakan Aleksis Çipras, hükümetin bu konudaki kararının "sembolik" olduğunu ancak ekonomik kazançları de olacağını belirtti. Çipras, bu konuda hazırlanan yasa tasarısı ile bakanların aylıklarının düşeceğini ve milletvekili aylıklarının bütünün vergilendirileceğini izah etti.

Başbakanlık konutunda Yönetimsel Reformlar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı toplantının hemen peşinden gazetecilere konuşan Çipras, Yunanistan'ın borç meselesiyle alakalı kreditörle mütalaalarda rençperlerin vergi muafiyeti konuşulurken, "milletvekillerine uygulanan vergi muafiyetinin görmezden gelinemeyeceğini" belirtti.

Çipras, "Politik sistem kamunun duygularına uymak zorunda. Bu yüzden acilen milletvekillerine uygulanan vergi muafiyetini iptal edecek ve bakanlarla kamu müessesesi yöneticilerinin aylıklarını yine tertip edecek yasa tasarısının en kısa vakitte meclise sunulması gerekli" diye konuştu.

YÜZDE 15-20'LİK DÜŞÜŞ

Alınan bilgiye göre, yeni yasa, bakanların ve kamu müessesesi üst düzey yöneticilerinin aylıklarında yüzde 15 oranında kesinti yapılmasını öngörüyor. Yeni yasaya göre, kamu müesseseleri yöneticilerinin aylık gelirleri ek ödemelerle beraber Yüksek Mahkeme Başkanı'nın aylığını geçmeyecek şekilde yeniden belirlenecek.

Milletvekili aylıkları ve komisyonları sebebiyle yapılan ek ödemelerin bütünü vergilendirilecek. Milletvekili aylıkları buna göre en az yüzde 20 azalacak.

MİLLETVEKİLLERİNE 8.200 EURO ÖDEME

Yunanistan'da milletvekillerine tazminat şeklinde aylık aylık olarak takriben 5 bin 700 avro, büro, kırtasiye, posta gibi giderler için de seçildikleri bölgelere göre takriben 2 bin 500 avro olmak üzere toplam 8 bin 200 avroya kadar ödeme yapılıyor.

Milletvekilleri katıldıkları her komisyon toplantısı için de vergiden muaf olarak 75 avro alıyor. Politik bürolarında her biri devlet tarafından ödenen 2 bin avroya kadar aylık ile üç uzman danışman görevlendirme hakkı bulunan milletvekilleri erişimde da özel indirimlerden yararlanıyor.

11-08-2015

Facebook Yorumları